پرواز موفقیت آمیز پهپاد «بایراکتار کیزیل الما»

5/5 - (1 امتیاز)

پهپاد “بایراکتار کیزیل الما ” ترکیه که اولین پهپاد رهگیر دنیا است، اولین پرواز خود را با موفقیت انجام داد.

پرواز پهپاد بایراکتار کیزیل الما

محصول استراتژیک شرکت بایکار، پهپاد «بایراکتار کیزیل الما» اولین پرواز آزمایشی خود را روز چهارشنبه چهاردهم دسامبر (۲۳ آذر) با موفقیت انجام شد. این پهپاد پیش از آیت با موفقیت از آزمون تاکسی و سایر تست های زمینی عبور کرده بود و رجب طیب اردوغان  و خلوصی آکار ، خبر تولید انبوه و اولین پرواز آزمایشی آن را در زمانی نزدیک داده بودند.

پهپاد بایراکتار کیزیل الما

به نظر می رسد گمانه زنی ها در خصوص اولین پرواز عملیاتی در سال میلادی آتی نیز چندان دور از دسترس نباشد. کیزیل الما مجهز به رادار آرایه فازی AESA و سرعت مافوق صوت دارد و برخلاف دیگر پهپادها می‌تواند همچون جنگنده های شکاری با اجرای مانورهای تهاجمی، رهگیری و نبرد هوایی انجام داده و تسلیحات هوا به هوا شلیک کند. پهپاد مذکور با این توانایی‌ها معادلات را در میدان جنگ تغییر می‌دهد و تاثیر چند برابری بر بازدارندگی ترکیه خواهد داشت.

سلجوق بایراکتار، مدیر فنی شرکت دفاعی بایکار طی سخنانی در اولین پرواز گفت که این رویای ما از روز اغاز تلاش‌هایمان بود. امروز، سه سال پس از پهپاد آکینجی، اولین پرواز این پهپاد با موفقیت انجام شد. وی گفت : ما همچنین برای اهداف بعدی بی وقفه تلاش خواهیم کرد. 

پهپاد بایراکتار کیزیل الما نماد تولد دوباره تمدن ما در فناوری است. کشور ما در فناوری‌های غیرنظامی نیز به موفقیت های بزرگی دست خواهد یافت. سلجوق بایراکتار همچنین در حساب کاربری خود در توییتر از نخستین پرواز پهپاد جنگنده «بایراکتار کیزیل الما» نوشت: بیش از این نتوانستم روی زمین نگهش دارم، پرواز کرد خدایا شکرت.

شرکت تسلیحاتی بایکار طی بیانیه‌ای در این زمینه اظهار داشت که این پهپاد در مرکز آموزش و آزمایش پرواز آکینجی در چورلو استان تکیرداغ اولین پرواز خود را در ساعت ۱۵:۱۷ روز چهارشنبه این هفته انجام داده و با موفقیت فرود آمده است. 

طبق این گزارش، اولین پرواز پهپاد بایراکتار کیزیل الما که هجده دقیقه به طول انجامید، عصر جدیدی را در تاریخ هوانوردی ترکیه گشود. این شرکت مدعی شده است که  پهپاد بایراکتار کیزیل الما نماد تولد دوباره تمدن ترکیه در علم و فناوری است.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.