اردوغان: ترکیه به مرکز تعیین قیمت‌ جهانی گاز طبیعی تبدیل می‌شود

ثبت امتیاز

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، مدعی تبدیل کردن ترکیه به هاب گازی جهان و تعیین قیمت‌ جهانی گاز طبیعی در بازارهای این کشور شد.

ترکیه ، مرکز تعیین قیمت‌ جهانی گاز طبیعی

 

رجب طیب اردوغان، پس‌از بازگشت از اجلاس آوازه، در مراسم افزایش ظرفیت مرکز ذخیره‌سازی گاز زیرزمینی سیلیوری گفت: درحالی بهره برداری از سعی و تلاش‌مان طی دو دهه گذشته را آغاز کرده‌ایم که دوره نوینی که کشورمان طی آن به بالاترین سطح توسعه دست خواهد یافت نیز آغاز شده است.

مرکز تعیین قیمت‌ جهانی گاز طبیعی

ترکیه به عنوان هفدهمین کشور تامین‌کننده انرژی در جهان به ارائه خدمات انرژی به شهروندان و بخش صنعت خود ادامه می‌دهد. این مرکزمبدل به بزرگترین مرکز ذخیره‌سازی گاز زیرزمینی در اروپا تبدیل شده است.

 وی افزود: مخزن گاز سیلیوری به تنهایی قادر خواهد بود در شلوغ‌ترین دوره‌ها یک چهارم نیاز داخلی ترکیه را تامین کند. اردوغان در ادامه تاکید کرد که به‌ویژه، تراکیای ترکیه به هاب گاز طبیعی و ال‌ان‌جی تبدیل خواهد شد.

اردوغان تاکید کرد: هدف ما مبدل ساختن ترکیه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مرکز تعیین قیمت‌ جهانی گاز طبیعی است. وی همچنین درباره خودکفایی ترکیه در زمینه انرژی افزود: بر اساس دورنمای انرژی کشور، وابستگی به منابع خارجی تا سال ۲۰۵۳ از ۷۱ درصد کنونی به ۱۳ درصد کاهش خواهد یافت و این آسیب‌پذیری ترکیه برطرف خواهد شد.

اردوغان در خصوص راهبرد ترکیه در حوزه انرژی بیان داشت: دلیل اصلی ناخرسندی برخی‌، از توافق ترکیه با لیبی، تاثیر بلند مدت و مهم هر نوع سرمایه‌گذاری‌ در حوزه منابع انرژی است.

به نظر می رسد از مدیترانه شرقی تا قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی و قطر، ترکیه به دنبال بهره گیری از موقعیت جغرافیایی خود و ظرفیت تولیدکنندگان گاز طبیعی است تا نه تنها خود را از یک کشور آسیب پذیر در مولفه انرژی به یک قدرت واسطه ای تبدیل کند.

این تلاش های ترکیه می تواند یکی دیگر از ظرفیت های بالقوه ایران را در عمل غیرقابل استفاده کند. بر همین اساس ضرورت دارد به جای تقبيح تلاش ترکیه، به دنبال مهیا ساختن فضای بین المللی و داخلی برای تلفیق دو مزیت برتر گازی و جغرافیائی ایران و بهره گیری از چالش میان روسیه و اروپا در حوزه گازی بود.پ

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.