5/5 - (1 امتیاز)

الهام علی‌اف، رئيس‌جمهور آذربایجان، خبر از برنامه ریزی این کشور برای شتاب بخشیدن در اجرای طرح افزایش صادرات گاز آذربایجان به اروپا داد.

افزایش صادرات گاز آذربایجان به اروپا

روز شنبه هفدهم دسامبر (۲۶ آذر) الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان که به منظور شرکت در اجلاسیه “مشارکت استراتژیک در توسعه و انتقال انرژی سبز” در شهر بخارست، پایتخت رومانی حضور داشت، با بیان اینکه آذربایجان جغرافیای عرضه گاز خود را به بازار اروپا گسترش داده است، گفت: این امر افزایش صادرات گاز آذربایجان به اروپا برای هر دو طرف مفید خواهد بود. زیرا اتحادیه اروپا برای تضمین امنیت انرژی به گاز طبیعی نیاز دارد و آذربایجان با منابع عظیم خود یک بازار قابل اعتماد برای اروپا قلمداد می‌شود.

صادرات گاز آذربایجان به اروپا

رئیس‌جمهور آذربایجان در نشست مذکور که با حضور سران کشورهای آذربایجان، گرجستان، رومانی و مجارستان برگزار می شد، گفت در سال ۲۰۲۱ حدود ۸.۲ میلیارد متر مکعب و در سال میلادی جاری هم ۱۱.۳ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به بازارهای اروپایی صادر کرده‌اند.

وی عنوان کرد: طبق برآوردهای انجام شده تا پایان سال میلادی کنونی حداقل ۱۱.۶ میلیارد متر مکعب و در سال میلادی آتی نیز حدود ۲۴ میلیارد متر مکعب گاز آذربايجان به اروپا صادر می‌شود.

علی‌اف با بیان اینکه اقدام به تاسیس یک کریدور جدید انرژی به اروپا کرده‌اند، بیان داشت: باکو قصد دارد به تامین کننده مهم برق اروپا به ویژه در حوزه انرژی های سبز و تجدیدپذیر تبدیل شود. 

در مورد قابلیت‌های انرژی‌های پاک آذربایجان، حجم انرژی بادی و خورشیدی در خشکی بیش از ۲۷ گیگاوات و انرژی بادی در سواحل آذربایجانی دریای خزر ۱۵۷ گیگاوات است. 

رئیس جمهور آذربایجان  تاکید کرد طبق برنامه ریزی های انجام شده تا سال ۲۰۲۷ با جذب سرمایه گذاری استراتژیک شرکای داخلی و بین المللی، قریب به سه گیگاوات انرژی بادی و یک گیگاوات انرژی خورشیدی تولید خواهد شد که حدود هشتاد درصد آنها به مقاصد اروپایی صادر خواهد شد.

وی با تصریح بر این نکته که یک شرکت بزرگ انرژی بین‌المللی اعلام آمادگی کرده در تولید ده گیگاوات انرژی پاک و تجدیدپذیر در کشور آذربایجان سرمایه گذاری کند، اذعان داشت باکو باید برای رسیدن به اهداف خود به صورت کارآمد تلاش کند. 

آذربایجان برای نیل به این اهداف به کمک گرجستان، مجارستان، رومانی و اتحادیه اروپا باید به عنوان یک تیم با همکاری و هماهنگی متقابل نیاز دارد و فعالیت مبتنی بر تشریک مساعی در تامین انرژی اروپا با تلاش و پیگیری همه شرکا موفق خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.