5/5 - (1 امتیاز)

رئیس جمهور ترکیه در رابطه با تنش آفرینی یونان در دریای اژه گفت کشورش با یونان در دریای اژه اختلافی ندارد و آتن باید نسبت به عواقب اقدامات تحریک آمیز هشیار باشد.

تنش آفرینی یونان در دریای اژه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به آتن در خصوص تنش آفرینی یونان در دریای اژه و تداوم اقدامات تحریک آمیز هشدار داد و تاکید کرد آنکارا با یونان در دریای اژه اختلافی ندارد.

تنش آفرینی یونان در دریای اژه

دو روز پیش بود که وزارت دفاع ترکیه بیانیه ای منتشر کرد و در آن عنوان کرد جنگنده‌های نیروی هوایی یونان برای جلوگیری از شرکت جنگنده‌های ترکیه در رزمایش آموزش هوایی ناتو برآمدند که با اقدام و مقابله نیروی هوایی ترکیه مواجه شدند و پاسخ متناسب و درخوری به عملیات ایذایی خود دریافت کردند. این اقدام برخلاف روح هم‌پیمانی دو کشور در ناتو است.

در بیانیه وزارت دفاع ترکیه آمده است: هواپیماهای جنگنده و پشتیبانی ترکیه و هواپیما‌های آواکس ناتو ماموریتی آموزشی تحت عنوان «نکسوس ایس» (NEXUS ACE) با هماهنگی فرماندهی ناتو در حریم هوایی بین‌المللی دریای اژه برگزار کردند.

.

جنگنده‌های یونان تلاش کردند مانع از پرواز و شرکت نیروی هوایی ترکیه در این رزمایش آموزشی شوند، اما با پاسخ نیروی هوایی ترکیه روبرو شدند و در نتیجه این رزمایش با موفقت پایان یافت و ارتش یونان نتوانست خللی در اجرای برنامه های تعیین شده ایجاد کند.

به نظر می رسد آزمایشات موفقیت آمیز موشکی، پهپاد و تسلیحاتی ترکیه موجب بیم آتن در خصوص از دست دادن برتری هوائی در برابر ناوگان هوایی در حال فرسودگی ترکیه شده است.

جنگنده های اف -۱۶ ترکیه در برابر جنگنده های نسل ۵/۴ اروپایی و اف-۳۵ های در حال طی مراحل تحویل یونان توان مقابله ندارند و بر همین اساس ترکیه با اتخاذ رویکردی نامتقارن به دنبال موازنه سازی و مقابله با تسلیحات به روزتر یونان از طریق جنگ افزارهای بومی، ارزان و پرشمار است.

ضعف اقتصادی یونان مانع از خریدهای کلان نظامی می شود و ترکیه می تواند با تسلیحاتی نه چندان به روز اما پرشمار و ارزان توان ارتش یونان را به تحلیل ببرد. امری که صرفا با اتکا به صنایع و توان داخلی قابل تحقق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.