افزایش ۳۱ میلیون نفری شمار مسافران فرودگاه های استانبول از ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲

5/5 - (1 امتیاز)

دو فرودگاه بین المللی استانبول و صابیحه گوکچن پذیرای ۸۷.۱ میلیون مسافر در ۱۱ ماهه گذشته سال میلادی جاری شدند.

افزایش شمار مسافران فرودگاه های استانبول

بر اساس داده های اداره کل فرودگاه های دولتی ترکیه، فرودگاه استانبول و فرودگاه صابیحه گوکچن در یازده ماه نخست سال میلادی جاری پذیرای ۸۷.۱ میلیون مسافر بوده اند. بر این اساس،شمار مسافران فرودگاه های استانبول که از طریق دو فرودگاه شلوغ ترکیه در استانبول سفر کردند در ژانویه تا نوامبر ۳۱ میلیون سال به سال افزایش یافت.

شمار مسافران فرودگاه های استانبول

به لطف کاهش گسترده محدودیت‌های همه‌گیری کووید-۱۹، این افزایش ۵۶ درصدی شمار مسافران فرودگاه های استانبول ،نسبت به مدت مشابه سال گذشته بود. فرودگاه بین المللی استانبول در دوره ۱۱ ماهه مذکور بیش از ۵۹ میلیون مسافر هوایی داشته است که نسبت به سال گذشته ۷۸ درصد افزایش داشته است.

حدود ۱۴.۸ میلیون مسافر از طریق فرودگاه بین‌المللی استانبول با پروازهای داخلی و ۴۴.۳ میلیون مسافر به پروازهای بین المللی مربوط می شود.

 در همین حال، فرودگاه صابیحه گوکچن نیز بین ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ به ۱۴.۷ میلیون مسافر داخلی و ۱۴.۱ میلیون مسافر بین المللی خدمات رسانی کرده است.

این آمار حکایت از گذر صنعت هوانوردی و گردشگری ترکیه از بحران پاندمی کووید-۱۹ و آغاز ترمیم آسیب های وارده به این دو بخش پیشرو از اقتصاد ترکیه دارد.

گفتنی است در محلهٔ پَندیک در بخش آسیایی کلانشهر استانبول قرار دارد. این فرودگاه دومین فرودگاه شهر استانبول است و نام خود را از اولین خلبان زن هواپیماهای جنگی در دنیا و اولین زن خلبان ترکیه، صابیحه گوکچن گرفته‌است.

همچنین فرودگاه بین‌المللی جدید استانبول که به‌ دلیل‌ محدودیت های فرودگاه آتاترک احداث شد، در منطقه آرناووت‌کوی در قسمت اروپایی استانبول  قرار دارد. و مطابق اهداف اعلامی قرار است به عنوان بزرگترین فرودگاه در جهان، ظرفیت پذیرش ۱۵۰ میلیون مسافر سالانه در مرحله اول و ۲۰۰ میلیون مسافر در مرحله دوم را عملی سازد. فرودگاه مذکور در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی افتتاح شده است.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.