5/5 - (1 امتیاز)

آمار صادرات تجهیزات دفاعی ترکیه در سال میلادی جاری حکایت از افزایش حجم صادرات پهپاد و مهمات به نسبت دوره زمانی سال ۲۰۲۱ دارد.

بررسی آمار صادرات تجهیزات دفاعی ترکیه

میزان صادرات تجهیزات دفاعی و هوایی ترکیه که با آمارصعودی و رو به رشد سال‌های اخیر در سال ۲۰۲۲ نیز تداوم یافته است. این موفقیت که با هماهنگی ها و تلاش های ریاست صنایع دفاعی (SSB) صورت می‌گیرد، می تواند در صورت تداوم در آینده ترکیه را از کشوری واردکننده تجهیزات نظامی به قدرتی صادرکننده مبدل سازد.

صادرات تجهیزات دفاعی ترکیه

عملکرد ۱۱ ماهه صادرات بخش صادرات تجهیزات دفاعی ترکیه ، با ۳۷.۴ درصد افزایش به ۴ میلیارد و ۲۰۲ میلیون دلار رسید. با این روند رو به رشد به نظر می‌رسد تا پایان ماه آخر سال جاری، چشم‌انداز صادرات ۴ میلیارد دلاری تحقق یافته و رکورد صادرات سالانه جدیدی ثبت شود.

آمار صادرات این حوزه که در ۱۱ ماهه سال گذشته ۲ میلیارد و ۷۷۸.۳ میلیون دلار ثبت شده بود، امسال با ۳۵.۷ درصد افزایش بالغ بر ۳ میلیارد و ۷۷۰.۴ میلیون دلار شد.

رتبه اول صادرات صنایع دفاعی و هوافضای ترکیه را پهپادها به خود اختصاص دادند. ترکیه در ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۱ موفق به صادرات پهپاد به ارزش ۴۸۴.۶ میلیون دلار شد. این رقم امسال با ۸۰ درصد افزایش در مدت مشابه سال جاری به ۸۷۱.۵ میلیون دلار رسید. همچنین شرکت بایکار امسال نیز همانند سال گذشته رتبه نخست صادرات پهپاد را به خود اختصاص داد.

صنایع دفاعی از مجموع حجم صادرات کل ترکیه ۶۸.۹ درصد و سهم هواپیمایی کشوری نیز ۲۰.۳ درصد اعلام شد است. بخش مهمات و سامانه‌های موشکی با ۱۷۹ درصد رشد بیشترین افزایش شاخص صادرات را به خود اختصاص داده. امسال ۴۴۳.۷ میلیون دلار مهمات و سامانه موشکی صادر شد.

این بخش رشد خود را مدیون افزایش صادرات پهپاد های ترکیه است. چرا که به عنوان ملزومات و تسلیحات پهپادها در قراردادهای مکمل به فروش رفته اند. این بخش همچنین با افزایش ۶۳ درصدی در سال جاری به ۴۲۸.۳ میلیون دلار صادرات خودروهای زمینی دست یافت.

شایان ذکر است ترکیه به دلیل تولید تسلیحات با استانداردهای ناتو، شانس زیادی برای صادرات محصولات خود به کشورهای مختلف را دارد همچنین موفقیت پهپادهای بایراکتار در نبردهای لیبی، قفقاز و اوکراین حجم درخواست‌های کشورهای مختلف برای خرید پهپاد از شرکت بایکار را افزایش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.