مذاکره آنکارا با واشینگتن برای خرید رآکتورهای هسته ای کوچک

5/5 - (2 امتیاز)

بخش دولتی و خصوصی ترکیه به دنبال خرید رآکتور های هسته ای کوچک و با فناوری بالا از آمریکا هستند.

رآکتور های هسته ای کوچک

روز چهارشنبه ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) جاستین فریدمن،  مشاور انرژی هسته ای وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: «علاقه جدی به انرژی هسته‌ای به عنوان راهی برای جایگزینی نیروگاه‌های زغال سنگ است.»

رآکتور های هسته ای کوچک

مشاور انرژی هسته ای وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به برنامه ریزی آنکارا برای ایجاد ۲۰ گیگاوات ظرفیت تولید برق از طریق انرژی هسته ای تا سال ۲۰۵۰، اعلام کرد از نظر ما، که ظرفیت برای خرید ۳۵ راکتور کوچک وجود دارد.

رآکتور های هسته ای کوچک جدید آمریکایی نسبت به راكتورهاي فعلي ارزانتر و كارآمدتر توصيف شده اند. شرکت های پیش روی آمریکایی چون ترا پاور اعلام کرده اند راكتورهاي نمك مذاب در حال راه اندازي دوباره هستند و در شمايلي همچون باتري كه توان هسته ای منبع انرژي آمريكا باشد، ارائه ظاهر شوند.این راكتورهاي جديد هسته اي ‘مي توانند سيستم هاي انرژي آينده’ باشند

به نظر می رسد پس از ناکامی بزرگ در راه تولید مشترک و فروش جنگنده‌های اف-۳۵ لایتینینگ به آنکارا، برنامه واگذاری رآکتورهای اتمی کوچک و با سطح فناوری بالا بتواند روابط آمریکا و ترکیه را بهبود بخشد. البته موارد فنی و مالی چون نحوه تامین مالی قرارداد خرید این رآکتورها و موافقت نهایی مراجع ذی صلاح آمریکایی می تواند مانع حصول نتیجه شود.

در حال حاضر وزارت انرژی ترکیه ۶۸ نیروگاه برق دارد که با سوخت زغال سنگ کار می کنند و عامل آلودگی و انتشار گازهای گلخانه ای و به خصوص دی اکسید کربن هستند و در حال حاضر حدود یک سوم نیاز برق ترکیه را تامین می کنند. با توجه به اینکه ترکیه عضو معاهده اقلیمی پاریس است و  قصد دارد تا سال ۲۰۵۳ به انتشار خالص کربن صفر برساند، دیگر اعضای این موافقتنامه اقلیمی موظف به همکاری با ترکیه برای جایگزینی نیروگاه های با کربن صفر یا کمتر به جای نیروگاه های کنونی ذغال سنگ هستند.

شایان ذکر است مذاکرات شرکت های خصوصی و دولتی ترکیه با آمریکا در حالی انجام می‌شود که شرکت دولتی «روس اتم» روسیه در حال تکمیل یک  نیروگاه هسته‌ای بزرگ در «آک کویو» در ساحل جنوبی ترکیه است و به نظر می‌رسد شرکت روس ام این بار واقعا به دنبال تکمیل یک پروژه خارجی است.

بر همین اساس و به دلیل رضایت طرف ترکی، دولت ترکیه در حال مذاکره برای عقد قرارداد ساخت نیروگاه دوم هسته ای نیز با روس اتم است که ممکن است این بار به جای سواحل مدیترانه، در استان شمالی «سینوپ» در ساحل دریای سیاه ساخته شود. نیروگاه های اتمی روسیه بزرگ، پرهزینه و با فن‌آوری قرن بیستم هستند، اما نیروگاه های جدید آمریکایی کوچک، بسیار ارزان، با آلایندگی کمتر و متعلق به آخرین فناوری قرن حاضر می باشند.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.