نقش مؤلفه انتخابات در نگاه به مشکلات اقتصادی ترکیه

4.5/5 - (2 امتیاز)

 هرچه به موعد انتخابات ترکیه نزدیک تر می شویم دولت و احزاب رقیب در این کشور با ارائه وعده های اقتصادی در پی جذب آرای شهروندان هستند. شهروندانی که فشار تورم و دیگر معضلات اقتصاد ترکیه را با تمام وجود احساس می‌کنند.

انتخابات و اقتصاد ترکیه

در اوایل دسامبر امسال بود که حزب اصلی اپوزیسیون چشم انداز خود را تحت عنوان “ندای قرن دوم” اعلام کرد که شامل تعهداتی در جذب سرمایه گذاری به ترکیه و قرار دادن این کشور در مسیر رقابت جهانی بود. همچنین شامل معرفی مشاوران اقتصادی خارجی به «کمال کلیچدار اوغلو»، رئیس حزب جمهوری خواه خلق بود که جنجال هایی را با دولت به راه انداخت.

یک ماه پیش از این اقدام رقیب اصلی اردوغان، حزب عدالت و توسعه ترکیه – به رهبری «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه – چشم انداز این حزب را برای صدمین سالگرد جمهوری تحت عنوان “قرن ترکیه” که جنبه اقتصادی را نیز شامل می شد را اعلام کرد.

بیست و هشتم اکتبر سال میلادی جاری بود که اردوغان چشم انداز “قرن ترکیه” را اعلام کرد که شامل اهداف حزب او در صد سال آینده بود و متعهد شد که کشورش را به یکی از ده کشور بزرگ جهان در تمام زمینه های سیاسی، اقتصادی، فنی، نظامی و دیپلماتیک تبدیل کند.

با تشدید رقابت و چالش بین دولت و اپوزیسیون برای انتخابات که قرار است در هجدهم ژوئن آینده برگزار شود، دو طرف مشغول وعده درمانی اقتصادی و دادن وعده هایی برای یافتن راه حل برای بحران های اقتصادی در کشور هستند که با سایر بحران های منطقه ای جهانی همپوشانی دارند.

اردوغان در برنامه اعلامی خود هدف کوتاه مدت خود را دستیابی به حجم تجارت خارجی به میزان یک تریلیون دلار و درآمد گردشگری به میزان یکصد میلیارد دلار برای کشورش تعیین کرد و با تاکید بر اینکه هدف حزبش تبدیل ترکیه به مهم‌ترین و بزرگترین کشور صنعتی و تجاری جهان است متعهد شد که رقابت پذیری ترکیه را در جهان در همه زمینه ها از صنعت گرفته تا کشاورزی افزایش دهد.

اردوغان و بازوهای رسانه‌ای اش تاکید دارند: برای تبدیل ترکیه به مرکز تولید و عرضه جهانی که اهمیت آن پس از اپیدمی کرونا آشکار شد، در ایجاد و توسعه زیرساخت ها پیش می روند.

منتقدان و ناظران بی طرف معتقدند که دیدگاه جدید حزب عدالت و توسعه در چارچوب آمادگی برای انتخابات است. در حقیقت اعلام چشم انداز «قرن ترکیه» یک سال قبل از صدمین سالگرد تأسیس جمهوری صورت گرفت که پس از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی که قرار است در ژوئن آینده برگزار شود، شروع می شود که پیوندش با انتخابات روشن است.

طرح های اعلامی دولت ماهیت اقتصادی دارند و قطعا بر تصمیم رأی دهندگان در انتخابات ۲۰۲۳ که حزب عدالت و توسعه به دنبال پیروزی در آن است، تأثیر می گذارد. چرا که اقتصاد مهم‌ترین دغدغه رای دهندگان است. خطوط اصلی برنامه حزب عدالت و توسعه برای جذب آرای خاکستری شامل این موارد کلی است:

– طرح مسکن اجتماعی اجرا شده توسط شرکت توکی

– افزایش حداقل دستمزد

– حل مشکل سن بازنشستگی

– برنامه های حمایت اجتماعی از خانواده ها

– تجدید ساختار بدهی و دیون

– پیگیری برنامه سپرده حمایتی لیر ترکیه

– بسته های حمایتی برای کشاورزان، دانش آموزان و نیازمندان

حل آثار سو به جا مانده از بحران زنجیره تامین ناشی از همه گیری کووید-۱۹.

فارغ از تلاش ها و شکست های دولت مستقر ترکیه در این برنامه و اهداف آن، باید اذعان کرد تحولات منطقه ای و جهانی بر برنامه های اقتصادی حزب عدالت و توسعه تأثیر منفی گذاشته است، با این وجود روند اجرای آنها تداوم دارد و بعضا نتایج خوبی هم حاصل شده است، گرچه بحران نرخ بهره و سقوط ارزش لیر بسیاری از این موفقیت ها را در محاق فرو برده است.

در مقابل برنامه های دولت، اپوزیسیون نیز با فراخوان «قرن دوم» تلاش دارد ضمن روشن ساختن ضعف ها و ناکارآمدی های ترکیه برنامه جایگزین خود را به عنوان بدیل برتر ارائه دهد.

قلیچدار اوغلو از جانب حزب جمهوری خواه خلق قول داده که در صورت پیروزی این حزب در انتخابات، یکصد میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم جذب خواهد کرد. سخنان او در کنفرانسی بیان شد که او چشم انداز بزرگترین اپوزسیون ترکیه را برای دومین قرن جمهوری ترکیه اعلام کرده و برخی از برنامه های اقتصادی خود را تشریح کرد.

رهبر حزب جمهوریخواه خلق متعهد شد که دولت احتمالی او علاوه بر یکصد میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم، ۷۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری دیگر را از صندوق های بازنشستگی و صندوق های مالی در خارج از کشور و سایر منابع تأمین کند.

رهبر اپوزیسیون ترکیه از پیوستن ۷۰ کارشناس جدید به حزب جمهوری خواه خلق خبر داد و آنها را “کارشناسان بیرون از سیاست” توصیف کرد. این رویداد شامل سخنرانی دستیاران ارشد اقتصادی او، از جمله پروفسور «دارون عجم اوغلو»، اقتصاددان ترکی الاصل آمریکایی در موسسه فناوری ماساچوست بود

. همچنین در میان اسامی اعلام شده کارشناسان می توان به «جرمی ریفکین»، اقتصاددان آمریکایی که مشاور علمی و فناوری «آنگلا مرکل»، صدراعظم سابق آلمان بود، پروفسور «رویت گورکیناک» استاد دانشگاه بیلکنت و پروفسور «هاکان کارا» اقتصاددان ارشد سابق بانک مرکزی ترکیه اشاره کرد.

 همچنین «فائق اوزتراک»، سخنگوی حزب جمهوری خواه خلق گفت که این حزب رئیسی برای بانک مرکزی منصوب خواهد کرد که در سطح جهانی مورد احترام باشد و هدفش کاهش دائمی تورم به عدد تک رقمی باشد.

یکی از حامیان مهم حزب جمهوریخواه خلق یعنی عجم اوغلو به مردم ترکیه توضیح داد که تورم تنها از طریق عادی سازی سیاست های پولی و با تثبیت سیاست نرخ بهره کاهش می یابد.

البته این لیست بلند و بالا برای قلیچدار اوغلو تبعاتی هم داشت، به عنوان مثال انتصاب جرمی ریفکین، کارشناس آمریکایی به عنوان مشاور ارشد اقتصادی رهبر اپوزیسیون توسط قلیچدار اوغلو واکنش وزیران دولت را برانگیخت.

 «نورالدین نباتی»، وزیر دارایی ترکیه در توییتی نوشت: قلیچدار اوغلوی عزیز، ما به علم وابسته هستیم، اما هرگز به اقتصاددانان وارداتی وابسته نیستیم. کسانی که وابسته به اقتصاددانان وارداتی هستند در پشت صحنه نمایش های پر زرق و برق وعده نرخ بهره بالا را می دهند.

 در پاسخی دیگر، عبدالقادر سیلفی، نویسنده و روزنامه نگار نزدیک به دولت، در مقاله‌ای در روزنامه «حریت» شایعاتی را نقل کرد مبنی بر اینکه ریفکین به طور متوسط روزانه بیست هزار دلار در ازای سخنرانی هایی که برای رهبر حزب جمهوری خواه خلق تهیه می کند، دریافت می‌کند.

قلیچداراوغلو در پاسخ به انتقاداتی که به وی برای انتصاب ریفکین شده است، تلاش کرد پاسخ اردوغان را از موضعی دینی دهد. وی به حدیثی نبوی متوسل شد و عنوان کرد پیامبر ما می گوید به دنبال علم باشید، حتی اگر در چین باشد. اما نتوانست به صورت مستقیم پاسخی درخور به منتقدین انتصاب ریفکین به عنوان مشاور را بدهد.

باری، آنچه روشن است این است که حتی در مترقی ترین دموکراسی ها هم عمده وعده های پیش از انتخابات تنها در حد حرف و نوشته روی کاغذ باقی می مانند و نباید انتظار داشت در کشوری که در حال تمرین دموکراسی است، امور انتخاباتی بهتر از نمونه های آرمانی باشد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.