5/5 - (3 امتیاز)

مهم ترین تیتر های روزنامه های صبح امروز ترکیه ، پنج شنبه بیست و دوم دسامبر (۱ دی) مرور می شود.

تیتر های روزنامه های صبح امروز ترکیه

تلاش شده است در این گلچین به تمامی حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی و سیاسی ترکیه پرداخته شود. شاید مهم ترین خبر امروز این نکته باشد که علی رغم تورم و چالش‌های اقتصادی فراوان ترکیه در سال ۲۰۲۲، این کشور سال میلادی جاری را با رشد ۴ الی ۵ درصدی به پایان خواهد رساند.

تیتر های روزنامه های صبح امروز ترکیه

هابر ترک/ اردوغان: ترکیه به هدف رشد خود رسید

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه،تصریح کرد: در حالی که کل جهان با امواج بحران های مختلف اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند، ترکیه از طریق جذب سرمایه گذاری، اشتغال و کارآفرینی، تولید، صادرات و مازاد حساب جاری به اهداف رشد خود دست یافته است. اردوغان گفت که ترکیه سال میلادی جاری را با رشد ۴ تا ۵ درصدی به پایان خواهد رساند.

ینی شفق/ پیام اردوغان به آفریقا

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مکی سال، رئیس جمهور سنگال در آنکارا، گفت که آنها همیشه برای توسعه مناسبات اقتصادی با آفریقا به صورت عادلانه و متعادل تلاش خواهند کرد و روابط تجاری را به صورت برد-برد حفظ خواهند کرد.

 در این نشست که به بهانه افتتاح سفارت جدید این کشور مهم آفریقایی برگزار شد، تاکید بر روابط منصفانه و روابط برد-برد مهم ترین کلیدواژه های رئیس جمهور دو کشور و مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه بود.

استار/ تمجید دستیار دبیرکل ناتو از پهپادهای ترکیه

دیوید ون ویل، دستیار دبیرکل ناتو در چالش‌های امنیتی نوظهور، با اشاره به اینکه پهپادهای ترکیه نقش مهمی در میدان‌های جنگ دارند، گفت: پهپادهای ترکیه نمونه‌ای واقعا خوب از خلاقیت نوآوری هستند که می‌توان در جنگ‌های مدرن انجام داد. وی تاکید کرد که هوش مصنوعی در آینده جنگ نقش خواهد داشت.

وطن/ سلجوق بایراکتار: کیزیل الما رویای بیست ساله من است

سلجوق بایراکتار رئیس هیئت مدیره شرکت بایکار اظهار داشت که کیزیل الما، به عنوان نخستین پهپاد جنگنده و رهگیر دنیا که اولین پرواز خود را انجام داد، آرزوی بیست سال شخص او بوده است.

 بایراکتار با تعریف پهپادهای ترکیه به‌عنوان «پرنده های روباتی که کاملاً ملی و بدون وابستگی طراحی و ساخته شده‌اند»، گفت: از سخت‌افزار داخل پهپادها گرفته تا میلیون‌ها سطر نوشته شده برای نرم‌افزار،همه و همه توسط کار گروهی و متشکل تیمی مهندسان  و نخبگان ترکیه‌ای ساخته و حاصل شده است.

حریت/ حلوصی آکار: ما مصمم به حفظ حقوق خود هستیم

حلوصی آکار وزیر دفاع ملی اظهار داشت که اگرچه ترکیه برای گفتگو در قبرس، دریای اژه و شرق مدیترانه همیشه آماده است، اما به کسی اجازه نمی‌دهد که انکارا را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد و در آینده نیز چنین خواهد بود. آکار تاکید داشت: در دفاع از حقوق و منافع خود و برادران قبرسی‌مان با عزمی راسخ مصمم هستیم و خدا را شکر با اقتدار و قدرت اعلام می کنيم توان انجام این کار را داریم.

با تعمق در مهم‌ترین تیتر های روزنامه های صبح امروز ترکیه می توان دریافت به لحاظ فراوانی و حجم مطالب، اخبار نطامی/دفاعی در صدر قرار دارند و این امر گرچه از اقتضائات زمانه است، با این وجود برای کشوری که خواهان توسعه است، نمی تواند چندان قابل قبول به نظر آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.