افزایش صادرات ماشین آلات ساخت ترکیه به مرز ۲۳ میلیارد دلار

4.7/5 - (3 امتیاز)

طبق آخرین داده‌های رسمی، صادرات ماشین آلات ترکیه طی یازده ماه گذشته سال میلادی ‌جاری با رسیدن به سطح ۲۲.۹ میلیارد دلار رکورد جدیدی را در این زمینه ثبت نمود.

افزایش صادرات ماشین آلات ترکیه

کوتلو کاراولی‌اوغلو، رئیس اتحادیه صادرکنندگان ماشین آلات ترکیه عنوان کرد: داده‌هایی که در پایان یک سال در سایه جنگ روسیه-اوکراین و تورم بالا در جهان به دست آمده است را مثبت ارزیابی می‌کنیم.

صادرات ماشین آلات ترکیه

آلمان، ایالات‌متحده و فدراسیون روسیه در ماه نوامبر با واردات ۶۰۰ میلیون دلاری  ماشین آلات صنعتی از ترکیه در جایگاه اول، دوم و سوم قرار گرفتند. علاوه بر این سه کشور، صادرات ماشین آلات ترکیه در بازه زمانی مذکور به کشورهای ایتالیا و بریتانیا از مرز یکصد میلیون دلار عبور کرد.

 بدین ترتیب صادرات ترکیه در این زمینه به یک رکورد جدیدی دست پیدا کرد. نیل به این رکورد در شرایط متشنج اقتصادی امسال ترکیه بسیار واجد توجه است.

گرچه افزایش میزان وزنی-حجمی صادرات به دلیل افت ارزش پول ملی ترکیه و کاسته شدن از بهای تمام شده محصولات نیازمند کار نیروی انسانی در چنین شرایطی طبیعی است، اما افزایش دلاری میزان صادرات با پیش بینی ها و انتظارات قبلی تحلیلگران سازگار نیست.

از سوئی دیگر اینکه کشورهائی چون ایالات‌متحده متحده، آلمان، روسیه، ایتالیا و انگلستان در صدر مقاصد صادراتی کالاهای صنعتی ترکیه قرار دارند نیز بسیار مهم است. این کشورها همگی صنعتی و صادرکننده محصولات صنعتی هستند. این امر علاوه بر تولید مشترک برخی محصولات صنعتی با کشورهای مذکور خبر از بهبود کیفیت و استانداردهای محصولات صنعتی ترکیه نسبت به دهه های گذشته می دهد.

بر اساس داده‌های اتحادیه صادرکنندگان ماشین آلات ترکیه، میزان صادرات ماشین آلات ترکیه در یازده ماه گذشته (ژانویه- نوامبر) امسال با ۹.۱ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۲۲.۹ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که افزایش بهای انرژی در کنار تورم دو مشکل فزاینده صنعتگران ترک در این دوره زمانی بوده اند.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.