5/5 - (1 امتیاز)

روسن هریستوف، وزیر انرژی بلغارستان از تداوم مذاکرات بلغارستان با ترکیه برای ذخیره یک میلیارد متر مکعب گاز مایع در مخازن ترکیه خبر داد.

مذاکرات بلغارستان با ترکیه

در روزهای داغ شدن اخبار و بازار سوخت و به خصوص گاز طبیعی و مایع، روسن هریستوف، وزیر انرژی بلغارستان در یک نشست خبری اعلام کرد که مذاکرات بلغارستان با ترکیه برای استفاده از ظرفیت پایانه‌های ترکیه برای ذخیره حدود یک میلیارد متر مکعب گاز طبیعی مایع (ال ان جی) در حال انجام است.

مذاکرات بلغارستان با ترکیه

وی عنوان کرد مصرف سالانه گاز طبیعی بلغارستان حدود ۳.۵ میلیارد متر مکعب است و با سردتر شدن هوا، احتمال افزایش مصرف نیز وجود دارد. با افزایش تقاضا، ظرفیت بسیاری از پایانه‌های گاز طبیعی مایع در اروپا تکمیل شده و تعداد محموله‌هایی که می‌توانند وارد اروپا شوند نیز محدود شده است

هریستوف تصریح کرد که برای تامین و خرید گاز مایع مشکلی ندارند اما در خصوص محلی برای ذخیره‌سازی  ایمن که بتوان آن را با اطمینان تخلیه و ذخیره کرد، مشکل دارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از ترمینال ال ان جی رویتوزا «Revithoussa» یونان استفاده می‌کنند، گفت: این پایانه بسیار شلوغ است. قرارداد ما برای واحد ذخیره سازی و گازرسانی ال ان جی شناور (FSRU) در دده‌آغاچ ترکیه نیز در سال ۲۰۲۴ آغاز می‌شود.

ما هنوز به یک میلیارد متر مکعب ظرفیت اضافی نیاز داریم و در این زمینه در حال مذاکره برای ذخیره آن در پایانه‌های در ترکیه و انتقال آن از طریق شرکت بوتاش هستیم. وی ابراز امیدواری کرد دو کشور بتوانند در اسرع وقت به یک تصمیم نهایی برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.