5/5 - (2 امتیاز)

جاستین فریدمن، مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا عنوان کرد که شرکت‌های ترکیه‌ای می‌توانند در توسعه نسل جدید راکتورهای هسته‌ای مدولار کوچک نقش مهمی ایفا کنند.

توسعه راکتورهای هسته‌ای کوچک

جاستین فریدمن، مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در امور انرژی اتمی عنوان کرد که شرکت‌های ترکیه‌ای می‌توانند در توسعه نسل جدید راکتورهای هسته‌ای کوچک مشارکت داشته باشند.

راکتورهای هسته‌ای کوچک

مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در امور انرژی اتمی گفت: ترکیه را یکی از کشورهای پیشرو در زمینه انرژی تجدیدپذیر می دانم و اگر انرژی پاک تولید شده از راکتورهای هسته‌ای کوچک را با منابع انرژی تجدیدپذیر در شبکه برق خود ترکیب کنید، در موقعیت بسیار سودمندی قرار می‌گیرید. زمانی که منابع انرژی تجدیدپذیر قطع می‌شود، شما می‌توانید از جریان مداوم انرژی راکتورها بهره‌مند شوید.

وی در ادامه گفت: شرکت‌های ترکیه‌ای که در اجرای طرح های کلان مانند ساخت بزرگراه و پل بین قاره ای‌ تجربه قابل توجهی دارند، می‌توانند از این مهارت برای پروژه‌های ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای ابتدا در ترکیه و سپس در سایر کشورها استفاده کنند. باید تاکید کنم که در اینجا فرصت بزرگی برای تعامل و سود دوجانبه وجود دارد.

او با اشاره به اینکه شرکت‌های ترکیه‌ای می‌توانند در تولید قطعات مورد استفاده در راکتورهای هسته‌ای نقش داشته باشند، افزود: بخش خصوصی مهارت لازم برای تولید قطعات ویژه را دارد. شرکت‌هایی که ثابت کنند می‌توانند تولیداتی با کیفیت نیروگاه هسته‌ای انجام دهند، می‌توانند در زنجیره تامین در ساخت قطعات راکتور نیز مشارکت داشته باشند. فرصت‌ها بسیار زیاد است.

جاستین فریدمن با بیان اینکه راکتورهای هسته‌ای کوچک کارکرد آسانی دارند و از نظر طراحی ارزان‌تر هستند، گفت: این هفته در آنکارا با مدیران برخی شرکت‌ها که به پروژه‌های انرژی هسته‌ای در مقیاس کوچک علاقه دارند، دیدار کردم.

 برخی از این شرکت‌ها که نیروگاه‌های حرارتی با سوخت ذغال سنگ دارند، قصد دارند نیروگاه‌های قدیمی خود را با نیروگاه های هسته‌ای کوچک جایگزین کنند؛ چرا که انرژی هسته‌ای مورد بهره برداری در این راکتورها یک منبع انرژی مداوم و پاک است. و از این حیث برای برنامه دولت ترکیه در خصوص تولید انرژی با کربن صفر همخوانی دارد.

مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در امور انرژی اتمی وقتی به کشورم بازگردم، وظیفه من بررسی چگونگی همکاری شرکت‌های آمریکایی با شرکت‌های ترکیه‌ای خواهد بود. فریدمن تاکید کرد: ترکیه یک کشور پیشگام در اجرای پروژه‌های ساخت‌وساز بزرگ است و نیروگاه‌های هسته‌ای نیز حدود هفتاد درصد کار ساخت‌وساز است.

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است اولین نیروگاه راکتور هسته‌ای کوچک در خارج از آمریکا، در رومانی ساخته شود. بسیاری از شرکت‌هایی ترکیه‌ای از قابلیت همکاری با شرکت‌های بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در راکتورهای هسته‌ای کوچک برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.