سفیر جدید ترکیه در دهلی نو: هند بزرگترین شریک تجاری ترکیه در آسیای جنوبی است

5/5 - (1 امتیاز)

فرات سونل، سفیر جدید ترکیه در دهلی نو، در اولین مصاحبه بعد از تصدی سفارت در دهلی نو، به رسانه‌های هندی گفت: هندوستان بزرگترین شریک تجاری ترکیه در آسیای جنوبی است.

بزرگترین شریک تجاری ترکیه

فرات سونل، سفیر جدید ترکیه در هند در گفتگو با رسانه‌های هندی بیان کرد: هند بزرگترین شریک تجاری ترکیه در آسیای جنوبی است. ترکیه و هند باید به صورت متقابل از قابلیت‌های بزرگ خود استفاده کنند. سفیر جدید ترکیه در دهلی نو افزود: تلاش‌ها برای استفاده از لیر ترکیه در تجارت با هند ادامه دارد و برای تحقق این امر هیچ مانعی وجود ندارد. 

بزرگترین شریک تجاری ترکیه

سونل با بیان اینکه ترکیه به دلیل موقعیت، منابع انسانی، اقتصاد پویا و نقشی که در نظام بین الملل دارد، هند را شریک مهمی می‌داند، تصریح کرد که امکان اتخاذ رویکردهای مشترک در هر موضوعی برای دو کشور وجود ندارد.

اما روابط خوب نباید فدای اختلاف در برخی مسائل شود. وی درباره جنگ روسیه-اوکراین تاکید کرد که ترکیه از ابتدای جنگ گام‌هایی برای کاهش تنش در منطقه برداشته است و همچنین از تلاش‌های بازیگران بین المللی برای کاهش اثرات منفی جنگ حمایت می‌کند.

این اظهارات سونل از چند حیث واجد اهمیت است. نخست اینکه چین نسبت به سرمایه گذاری در کشورهای دارای روابط بالا با هند حساسیت دارد و حال که پکن و دهلی نو در آستانه یک برخورد در مرزهای مشترک هستند، طبیعتا این حساسیت بالاتر رفته است.

 از طرفی دیگر، ترکیه و پاکستان دارای روابط عمیقی هستند و اینکه ترکیه به رغم این امر، به دنبال گسترش روابط با هندوستان است، محل تعجب است. همچنین در عصر جنگ روسیه و اوکراین، توجه ترکیه به کشورهایی که متحد آمریکا هستند اما در این خصوص دنباله رو واشینگتن نیستند نیز معنا می یابد.

البته محل تعجب نیست که هند بزرگترین ترین شريک تجاری ترکیه باشد، چرا که از جمیع جهات بزرگ ترین کشور منطقه آسیای جنوبی است و به لحاظ اقتصادی نیز زمینه های همکاری مشترک بسیاری با ترکیه دارد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.