خروج اولین هواپیمای آموزشی ساخت ترکیه از آشیانه

4.7/5 - (4 امتیاز)

هواپیمای آموزشی با موتور جت ساخت ترکیه با نام (Hürjet) که برای اولین بار در نمایشگاه صنایع هوایی «Farnborough Airshow» لندن در سال ۲۰۱۸ معرفی شده بود، بالاخره از آشیانه خارج شد.

اولین هواپیمای آموزشی ساخت ترکیه

هواپیمای آموزشی با موتور جت ساخت ترکیه با نام (Hürjet) که برای اولین بار در نمایشگاه صنایع هوایی «Farnborough Airshow» لندن رونمائی شده بود، بالاخره از آشیانه خارج شد.

هواپیمای آموزشی ساخت ترکیه

هواپیمای آموزشی-نظامی سبک ترکیه با نام “حُر جت” از آشیانه خارج شد تا وارد مرحله تاکسی روی باند شود.این هواپیمای جنگنده آموزشی و نظامی سبک ترکیه با نام “حر جت” (HÜRJET) که روند ساخت آن سپری شده، روز جمعه از آشیانه خارج شد.

این هواپیمای آموزشی ساخت ترکیه که هنوز موتورش هماهنگ و یکپارچه نشده است، قرار است در سال ۲۰۲۳ اولین پرواز خود را انجام دهد. قرار است در پایان فروردین ماه، یکپارچه سازی موتور و نیز تست تاکسی آن انجام بگیرد و در سال جدید نیز اولین پرواز خود را انجام دهد.

این هواپیما قرار است در حوزه آموزشی به جای هواپیمای تی ۳۸ آمریکایی مشغول فعالیت شود و در حوزه نظامی به جای جنگنده های سبک اف ۵ آمریکایی ماموریت خود را خواهد داشت. دریافت مجوز پرواز این هواپیمای آموزشی-جنگی نیز در سال ۲۰۲۵ هدفگذاری شده است.

پیش از این، قرار بود این هواپیمای آموزشی ساخت ترکیه در سال ۲۰۲۳ از آشیانه خارج شود اما “حر جت” نیز مانند پهپادکیزیل الما” زودتر از زمان برنامه ریزی شده کارهای خود را پیش می برد تا اردوغان بتواند از آن در انتخابات استفاده کند.

پروژه ساخت هواپیمای آموزشی جت ترکیه از سال ۲۰۱۸ که در مرحله پیش طراحی قرار دارد و مدل زمینی و پیش از پرواز قرار داشت، توانست با موفقیت توسعه یابد.

هواپیمای آموزشی ساخت ترکیه دارای ۱۳.۴ متر طول، ۱۱ متر طول بال و ۴ متر ارتفاع دم است و اگرچه هدف اصلی از ساخت آن استفاده آموزشی برای خلبانان جنگنده های نسل پنجم بوده اما قابلیت استفاده در حملات تهاجمی سبک را نیز خواهد داشت و به همین اعتبار جایگزین ناوگان فرسوده اف-۵های ترکیه خواهد شد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.