ارتقای سطح روابط و برنامه تبادل سفیر بین ترکیه و رژیم صهیونیستی

5/5 - (1 امتیاز)

ترکیه و رژیم صهیونیستی برنامه ارتقای سطح روابط و تبادل سفیر بین ترکیه و اسرائیل را به اجرا می گذارند.

تبادل سفیر بین ترکیه و اسرائیل

روز سه شنبه ۲۷ دسامبر (۶ دی) رجب طیب اردوغان چهار سفیر جدید در ترکیه را به طور جداگانه به حضور پذیرفت. سفیران سریلانکا، اروگوئه و قرقیزستان در آنکارا نیز پیش از آغاز وظایف جدید خود با حضور در مجتمع ریاست جمهوری استوارنامه خود را تقدیم کردند.  

تبادل سفیر بین ترکیه و اسرائیل

اردوغان به طور جداگانه با سارانیا حسنتی اوروگوداوات دیسانایاکه سفیر سریلانکا، روسلان کازاکبایف سفیر قرقیزستان و هوگو کایروس سفیر اروگوئه دیدار کرد و برنامه گفتگو و عکس یادگاری گرفته شد. اما مهم‌ترین سفیر ایریت لیلیان بود.

لیلیان که تا دیروز کاردار سفارت رژیم صهیونیستی در آنکارا بود و از سوی تل آویو به عنوان سفیر جدید در ترکیه منصوب شد و در مجتمع ریاست جمهوری مورد استقبال اردوغان قرار گرفت. لیلیان پس از تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور، رسما به عنوان سفیر در ترکیه فعالیت خود را آغاز کرد.

بهبود روابط دو طرف با دیدارهای مقام های بلندپایه در سال جاری شامل سفر اسحاق هرتزوک رئیس جمهوری رژیم صهیونیستی به آنکارا آغاز و در ماه اوت درباره مبادله سفیر، توافق شد.

شایان ذکر است بنیامین نتانیاهو نخست وزیر منتخب رژیم صهونیستی پس از پیروزی در انتخابات ماه نوامبر، با اردوغان درباره همکاری مشترک برای ایجاد دوره تازه ای در روابط بر اساس احترام به منافع متقابل توافق کرد.

به زودی سفیر ترکیه در تل آویو نیز استوارنامه خود را به هرتزوگ ارائه می‌کند. شاکر اوزکان تورونلار، سفیر تازه منصوب شده ترکیه در تل آویو به محل ماموریت خود رسید، فقط هنوز استوارنامه خود را به رئیس جمهور اسرائیل تقدیم نکرده است.

در ۱۷ اوت (۲۶  مرداد) امسال، ترکیه و رژیم صهیونیستی تصمیم گرفتند روابط دیپلماتیک خود را به حداکثر برسانند و سفیران متقابل را تعیین کنند. یکی از شروط اصلی ترکیه برای عادی‌سازی روابط با این رژیم منحوس اجتناب آن از ارائه تسلیحات پیشرفته به یونان و عدم مخالفت با برنامه های گازی آنکارا در مدیترانه شرقی بود که ظاهرا مورد پذیرش تل آویو قرار گرفت، اما ترکیه قویا تاکید کرد که تقاضای رژیم صهیونیستی در خصوص اخراج اعضای حماس و جنبش اسلامی از ترکیه را نخواهد پذیرفت.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.