بسته خبری ترکیه روز سه‌شنبه ششم دی ماه ۱۴۰۱

5/5 - (3 امتیاز)

نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه

بررسی اخبار و گزارشات ترکیه

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه را مورد بررسی قرار می دهیم.

ینی شفق/ هدف سرمایه گذاری ۳.۳ تریلیون دلاری عربستان سعودی در ترکیه

بیش از یکصد شرکت از عربستان سعودی برای سرمایه گذاری و مشارکت به ترکیه آمدند. فضای مثبت ایجاد شده در روابط سیاسی دو کشور در زمینه سرمایه گذاری و تجارت نیز نمود پیدا کرد. خالد بن عبدالعزیز الفالح، وزیر سرمایه‌گذاری عربستان سعودی، اعلام کرد که هدف آنها سرمایه‌گذاری مستقیم ۳.۳ تریلیون دلاری در ترکیه در چارچوب چشم‌انداز ۲۰۳۰ است.

خبر تورک/ کشف گاز طبیعی جدید در دریای سیاه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که ۵۸ میلیارد متر مکعب ذخایر جدید گاز طبیعی در دریای سیاه کشف شده است. اردوغان با تاکید بر اینکه ذخایر گاز در دریای سیاه به ۷۱۰ میلیارد مترمکعب رسیده است، گفت: ارزش این مقدار گاز طبیعی در بازارهای بین‌المللی با قیمت امروز یک تریلیون دلار است.

صباح/ سفیر فرانسه به وزارت خارجه ترکیه احضار شد

اروه ماگرو سفیر فرانسه در آنکارا به وزارت امور خارجه احضار شد. مراتب اعتراض و ناراحتی ترکیه در خصوص تبلیغات سیاه محافل پ.ک.ک/پ.ی.د/ی.پ.گ علیه ترکیه و اینکه مقامات دولتی فرانسه و برخی سیاستمداران بازیچه این تبلیغات شده‌اند، به سفیر فرانسه ابلاغ شد.

حریت/ اردوغان سه سال پیش هشدار داده بود

در حوادث پس از حمله پاریس، پایتخت فرانسه که در آن سه نفر جان خود را از دست دادند، هواداران پ.ک.ک. خودروهای زیادی را سرنگون کرده و آتش زدند. در این حوادث افراد زیادی زخمی شدند. رئیس جمهور ترکیه، اردوغان در سخنرانی خود در سال ۲۰۱۹ خطاب به کشورهای حامی سازمان‌های تروریستی هشدار داده و گفته بود: کار اشتباهی انجام می‌دهید. هیولای تروری که امروز با دستان خود به آن غذا می‌دهید، سرانجام برمی گردد و شما را نیز نیش می زند.

استار/ نوار امنیتی در شمال سوریه تکمیل می‌شود

اردوغان با تاکید بر اینکه سال آینده با قاطعیت به اجرای استراتژی ریشه کن کردن تروریسم در منشا در سراسر مرزهای جنوبی ادامه خواهند داد، گفت: به منظور رفع کامل تهدیدات علیه کشورمان، به ویژه از جانب سوریه، گام‌های جدیدی را برای رفع شکاف‌ها در خط امنیتی به عمق ۳۰ کیلومتر بر خواهیم داشت.

با مروری به مهم‌ترین اخبار روز سه شنبه ۲۷ دسامبر ۲۰۲۲ می توان دریافت جذب سرمایه گذاری خارجی، تامین انرژی از داخل و مبارزه با گروه‌های تروریستی کردی در داخل و خارج کشور و نیز مساله بحران در کشورهای پیرامونی و امکان سرایت آن از طریق گروه های تروریستی و نیز پناهجویان مهم ترین اخبار و چالش های روز ترکیه هستند.

اقتصاد ترکیه  بر پایه جذب سرمایه خارجی تاسیس شده و به همین دلیل به فرار سرمایه‌گذاران و نیز تحریم ها بسیار حساس است. این عامل موجب نرمی هوشمندانه دستگاه دیپلماسی ترکیه در برابر کشورهای غنی می شود.

همچنین امکان تامین گاز از منابع داخلی ترکیه، برای این کشور صرفه جویی یک تریلیون دلاری را در کوتاه مدت به ارمغان می‌آورد در این بین نحوه مواجهه با گروه‌های تروریستی در داخل و حامیان اروپایی آنها می‌تواند امکان بهره‌گیری از این قابلیت ها را تحت تأثیر قرار دهد.

همچنین ببینید

بسته خبری

بسته خبری ترکیه روز دوشنبه بیست و ششم دی ماه ۱۴۰۱

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.