5/5 - (2 امتیاز)

مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه

اخبار ترکیه در چهارشنبه هفتم دی

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز چهارشنبه هفتم دی ماه ۱۴۰۱ (۲۸  دسامبر ۲۰۲۲) را مورد بررسی قرار می دهیم.

صاباح/ بورس استانبول مورد توجه سرمایه گذاران

بورس استانبول که به تنها آدرس سرمایه گذاران تبدیل شده و بازدهی آن بر اساس ۲۰۰ درصد در سال جاری است، در کانون توجه شرکت‌ها قرار گرفته است. تعداد سرمایه گذاران بورس استانبول نسبت به پایان سال ۲۰۲۱ یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر افزایش یافته و به اوج تاریخی ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر رسید.

یئنی‌شفق/ فرودگاه صابیحا گوکچن رکورد شکست

فرودگاه بین‌المللی صابیحا گوکچن استانبول با ۲۹۱۶۲ مسافر خارجی که روز ۲۴ دسامبر وارد کشور شده‌اند، رکورد تاریخی را شکست. در ۲۴ دسامبر، ۲۹۱۶۲ مسافر با پروازهای بین المللی به استانبول آمدند.

وطن/ پروازهای خطوط هوایی ترکیه به شانگهای مجددا آغاز می‌شود

چین که تا چندی پیش با سیاست «کووید صفر» اقدامات بسیار سخت‌گیرانه‌ای را اجرا می‌کرد، اعلام کرد که قرنطینه مسافرانی که وارد این کشور می‌شوند را از هشتم ژانویه لغو می‌کند. از سوی دیگر، خطوط هوایی ترکیه، ترکیش ایرلاینز، قصد دارد از سیزدهم ژانویه پروازهای شانگهای خود را مجددا آغاز کند.

خبرتورک/ استفاده از گاز دریای سیاه در ماه مارس آغاز می‌شود

ترکیه در دریای سیاه ذخایر گاز طبیعی ۷۱۰ میلیارد متر مکعبی به ارزش کل یک تریلیون دلار کشف کرده است. فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی، گفت: تا پایان ماه مارس، اولین گاز را به سیستم تحویل خواهیم داد.

استار/ دنیا درباره ترکیه صحبت می کند

ذخایر جدید گاز طبیعی کشف شده در دریای سیاه بازتاب گسترده ای در مطبوعات جهان برانگیخته است. در اخبار جهانی به جزئیات افزایش ذخایر گاز ترکیه جای داده شد. تاکید شد که ذخایر در میدان ساکاریا بیش از آنچه قبلا تصور می‌شد می‌باشد.

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز چهارشنبه ۲۸ دسامبر سال ۲۰۲۲ می توان دریافت تورم و نیز کسب توفیق در جذب سرمایه‌گذاری خارجی موجب رونق بورس ترکیه شده است، همچنین تلاش ترکیه برای ایفای نقش هاب ترانزیت هوائی منطقه با رکوردشکنی فرودگاه‌های استانبول و گسترش شمار و مقاصد پروازهای شرکت‌های هواپیمایی ترکیه به دوران قبل از همه گیری کرونا و طبیعتا کسب  درآمد از صنعت هوانوردی و گردشگری با توفیق همراه بوده است.

نباید از ذوق‌زدگی ترک ها از پیدا شدن ذخایر گازی جدید و رسیدن ارزش تقریبی منابع گازی ترکیه در دریای سیاه به رقم یک تریلیون دلار گذشت. به نظر می‌رسد این اخبار نقش  یژه ای در جذب آرای خاکستری انتخابات سال آینده ترکیه داشته باشد و در صورت واقعی بودن چنین ذخایر همچون یک شتابدانده، اقتصاد ترکیه را برای حداقل دو دهه به پیش براند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.