اظهار اشتیاق رئیس‌جمهور رژیم صهیونیستی به پذیرش استوارنامه سفیر ترکیه

5/5 - (2 امتیاز)

ترکیه و رژیم صهیونیستی که برنامه ارتقای سطح روابط و تبادل سفرا را به اجرا می گذارند به دنبال گام های عملی هستند و پس از تقدیم استوارنامه سفیر جدید رژیم صهیونیستی به اردوغان حال اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور رژیم صهیونیستی در خصوص دریافت استوارنامه سفیر جدید ترکیه در تل آویو اظهار اشتیاق می‌کند.

پذیرش استوارنامه سفیر ترکیه

هرتزوگ تصاویر مراسم استقبال همراه با سرود ملی اسرائیل در مجتمع ریاست جمهوری ترکیه را که دیروز ایریت لیلیان سفیر اسرائیل در آنکارا برای تقدیم استوارنامه خود به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور رفته بود، در حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت.

پذیرش استوارنامه سفیر ترکیه

روز سه شنبه ۲۷ دسامبر (۶ دی) رجب طیب اردوغان،  ایریت لیلیان، سفیر جدید رژیم صهیونیستی در ترکیه را به حضور پذیرفت. لیلیان که تا دیروز کاردار سفارت رژیم صهیونیستی در آنکارا بود و از سوی تل آویو به عنوان سفیر جدید در ترکیه منصوب شد و در مجتمع ریاست جمهوری مورد استقبال اردوغان قرار گرفت. لیلیان پس از تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور، رسما به عنوان سفیر در ترکیه فعالیت خود را آغاز کرد.

در خصوص لیلیان بایستی گفت که لیلیان متولد ۱۹۶۲ است و در ارتش این رژیم مشغول به خدمت بوده است. وی در دوران خدمتش در ارتش در بخش تولید و سردبیری رادیوی ارتش رژیم صهیونیستی فعالیت داشته است. کارشناسی باستان شناسی و مطالعات مصر از دانشگاه تل آویو و کارشناسی ارشد مطالعات شرق و غرب از دانشگاه بیت المقدس را داراست. وی از سال ۱۹۸۶ وارد وزارت خارجه رژیم صهیونیستی شده و به عنوان سفیر در بلغارستان از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ فعالیت کرده است.

بهبود روابط دو طرف با دیدارهای مقام های بلندپایه در سال جاری شامل سفر اسحاق هرتزوک رئیس جمهوری رژیم صهیونیستی به آنکارا آغاز و در ماه اوت درباره مبادله سفیر، توافق شد. در حقیقت، سفر اسحاق هرتزوگ رئیس جمهور اسرائیل به آنکارا در ماه مارس را سفر مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه به اسرائیل در ماه می، دنبال کرد.

اسحاق هرتزوگ رئیس‌جمهور اسرائیل اعلام کرد که مشتاقانه منتظر پذیرش استوارنامه شاکر اوزکان تورونلار سفیر ترکیه در تل‌آویو هستم. شاکر اوزکان تورونلار، سفیر تازه منصوب شده ترکیه در تل آویو به محل ماموریت خود رسید، فقط هنوز استوارنامه خود را به رئیس جمهور اسرائیل تقدیم نکرده است. تورونلار در سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۱۴ به عنوان سرکنسول ترکیه در قدس اشغالی و سفارت فلسطین خدمت کرد.

هرتزوگ طی سخنانی به زبان ترکی گفت، سه سنبه ۲۷ دسامبر، شنیدن دوباره سرود ملی رژیم صهیونیستی در دفتر ریاست جمهوری در آنکارا بسیار تاثیرگذار بود، زیرا ایریت لیلیان استوارنامه خود را به رئیس جمهور رجب طیب اردوغان تقدیم کرد. مشتاقانه منتظر پذیرش استوارنامه سفیر ترک هستم. این گام بزرگی در روابط ترکیه-رژیم صهیونیستی است.ترکیه و رژیم صهیونیستی در طول سال گام‌های زیادی برای بهبود روابط متقابل برداشتند.

سفر اسحاق هرتزوگ رئیس جمهور اسرائیل به آنکارا در ماه مارس را سفر مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه به اسرائیل در ماه می، دنبال کرد. یائیر لاپید نیز نخست وزیر وقت اسرائیل نیز در ماه ژوئن به ترکیه سفر کرد.

در ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) امسال، ترکیه و رژیم صهیونیستی تصمیم گرفتند روابط دیپلماتیک خود را به حداکثر برسانند و سفیران متقابل را تعیین کنند.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.