بسته خبری ترکیه روز دوشنبه پنجم دی ماه ۱۴۰۱

5/5 - (3 امتیاز)

نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه

بررسی اخبار ترکیه

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه را مورد بررسی قرار می دهیم.

تیتر های روزنامه های صبح امروز ترکیه

وطن/ اخراج ۱۱۹ هزار و ۸۱۷ مهاجر در سال ۲۰۲۲

اداره مهاجرت وابسته به وزارت کشور اعلام کرد که در سال ۲۰۲۲ از ورود ۲۷۴ هزار و ۳۱۱ مهاجر غیرقانونی به ترکیه جلوگیری شده و تعداد مهاجران غیرقانونی اخراج شده به ۱۱۹ هزار و ۸۱۷ نفر رسیده است.

خبرترک/  انتقال بیش از پانزده میلیون تن محموله در کریدور غلات

عادل کاراسماعیل‌اوغلو وزیر حمل و نقل و زیرساخت با بیان اینکه در مجموع ۵۸۵ کشتی از بنادر اوکراین در تاریخ یکم تا بیست و پنجم دسامبر حرکت کردند، عنوان کرد: مجموع محموله‌های حمل شده از پانزده میلیون و هشتاد هزار تن فراتر رفته است. 

ینی شفق/  آکار: ماری که فرانسوی‌ها پرورش داده بودند خودشان را گزید

خلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه در خصوص اعتراضات حامیان این سازمان تروریستی پس از حمله در پاریس پایتخت فرانسه، گفت: ماری که فرانسوی‌ها پرورش داده بودند خودشان را گزید، اکنون همه باید چهره واقعی این سازمان تروریستی را ببینند.

حریت/ واکنش کالین و چلیک به فرانسه

ابراهیم کالین، سخنگوی نهاد ریاست‌جمهوری ترکیه در پیامی که در توییتر منتشر کرد، در واکنش به فرانسه نوشت: تروریست‌های پ‌ک‌ک خیابان‌های پاریس را به آتش کشیدند. آیا همچنان سکوت می‌کنید؟  عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه نیز نوشت: کسانی که سازمان‌های تروریستی را تغذیه می‌کنند با تروریسم روبرو شدند.

 صباح/ موفقیت سامانه ملی لیزری آلکا ALKA در مراحل آزمایشی

سامانه تسلیحاتی انرژی هدایت شده داخلی و ملی آلکا ALKA که توسط روکتسان ساخته شده است، در طول آزمایشات هدف خود را کامل منهدم کرد.

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز دوشنبه ۲۶ دسامبر می توان به توفیق میانجیگری ترکیه در ترانزیت غلات، واکنش نسبت به حامیان اروپایی گروه‌های تروریستی و فروافتادن پاریس در چاهی که خود کنده بود و برخورد وزارت کشور ترکیه با پناهجویان و مهاجرین غیرقانونی و البته توفیقات صنایع دفاع داخلی ترکیه رسید.

 به نظر می‌رسد با شدت گرفتن بحران اقتصادی و افزایش شمار مهاجران در ترکیه شاهد اخراج بیشتر آنها باشیم، این امر از زمان بحران اجتماعی موز به مرور هویدا شد و تبعات اجتماعی، اقتصادی و امنیتی پناهجویان و مهاجران روزافزون عیان شد.

همچنین تنش بین آنکارا و پاریس بر سر یونان که به حمایت دولت فرانسه از گروه‌های تروریستی انجامیده در این روزها وجه دیگری از استاندارد دوگانه در برابر گروه‌های تروریستی را نشان داد. این امر و چالش های ناشی از آن که گریبانگیر فرانسه شده به واکنش مسئولین ترک انجامید و پیش بینی می شود در روزهای آتی نیز ادامه داشته باشد.

همچنین تلاش ترکیه برای اتکا به توان داخلی در تأمین نیازهای قوای مسلح و انتظامی ترکیه که از زمان ممانعت ایالات‌متحده در فروش سامانه های دفاع هوائی پاتریوت آغاز شد و با اخراج ترکیه از پروژه تولید مشترک و فروش جنگنده‌های اف-۳۵ لایتینینگ و تحریم‌های ناشی از خرید سامانه اس-۴۰۰ افزایش یافت، در حال نتیجه دهی است و حالا پس از شرکت بایکار، نام و محصولات شرکت روکتسان نیز پربسامد شده‌ است.

همچنین ببینید

بسته خبری

بسته خبری ترکیه روز دوشنبه بیست و ششم دی ماه ۱۴۰۱

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.