پذیرش استوارنامه سفیر اسرائیل توسط رجب طیب اردوغان

5/5 - (3 امتیاز)

توسعه روابط ترکیه و اسرائیل /

دکتر حامد روشن چشم، تحلیل گر ارشد مسائل ترکیه در برنامه جهان امروز شبکه خبر، به بررسی ابعاد مختلف توسعه روابط ترکیه و اسرائیل پرداخت. بر این اساس، ترکیه با توجه به دو محور اصلی مناسبات منطقه ای و داخلی به این امر دست زده است. مطابق گفته های روشن چشم، این رابطه در سطح تاکتیکی بوده و به دلیل نیازمندی های طرفین در سطح منطقه و مبتنی بر تحولات داخلی دو کشور به وقوع پیوسته است.

روشن است که در صورت رفع این نیازمندی، رابطه متناقض دو کشور بار دیگر می تواند دچار اختلال گردد. یکی از اصلی ترین بسترهای این رابطه مربوط به مسائل شرق دریای مدیترانه است، نیاز غرب به انرژی این منطقه باعث شده تا دو کشور تلاش کنند یک مثلث ترکیه، اسرائیل و مصر را شکل دهند و به همین ترتیب نیز در سطح قفقاز در قالب ترکیه، آذربایجان و گرجستان عمل کنند.

اهداف توسعه روابط ترکیه و اسرائیل

یکی‌ از مهمترین اهداف این امر که توسط رژیم اسرائیل طراحی شده است ناظر بر کاهش نقش ژئوپولیتیکی ایران است. از طرفی دیگر، با نزدیک شدن ترکیه به انتخابات ریاست جمهوری ژوئن ۲۰۲۳ و لزوم جلب آرا توسط حزب عدالت و توسعه به خصوص کاهش تورم ناشی از کاهش تنش با ایالات متحده آمریکا نیز در این رابطه مورد توجه بوده است.

این در حالی است که ایریت لیلیان به عنوان سفیر جدید اسرائیل در ترکیه یکی از افسران اطلاعات نظامی اسرائیل با تخصص عملیات روانی است که بیش از این نیز در به چالش کشیدن روابط بین ترکیه و ایران نیز موثر بوده است و پیش بینی می شود که همین هدف نیز د قالب سفارت اسرائیل با جديت برای بهم زدن سطح روابط ترکیه و ایران به کار بسته خواهد شد.

همچنین ببینید

دکتر امیرعبداللهیان

گفتگوی تلفنی دکتر امیرعبداللهیان با همتای آذربایجانی

پس از حادثه رخ‌داده در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، دکتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.