5/5 - (1 امتیاز)

پس از مدت‌ها انتظار و اعتراض، بالاخره از آیین نامه اصلاح نظام بازنشستگی ترکیه رونمائی شد. رئیس جمهور ترکیه ضمن اعلام اصلاح در نظام بازنشستگی ترکیه گفت که مطابق آیین نامه‌ جدید، بیش از دو میلیون نفر از شهروندان کشور از حق بازنشستگی برخودار خواهند شد.

اصلاح و بازنگری در نظام بازنشستگی ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شامگاه چهارشنبه ۲۸ دسامبر (۷ دی) طی یک نشست خبری در کاخ ریاست جمهوری ترکیه در خصوص مقررات مربوط به سن بازنشستگی گفت: با آیین نامه‌ای که امروز رونمائی می‌شود، تقریبا دو میلیون و ۲۵ هزار نفر از شهروندان ترک از حق بازنشستگی برخودار خواهند شد.

نظام بازنشستگی ترکیه

رئیس‌جمهور ترکیه عنوان کرد: برای شهروندانی که پس از بازنشستگی با پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی به کار خود ادامه می‌دهند، مشوق‌های حق بیمه اجتماعی را ارائه می‌دهیم. وی تاکید کرد که هدف ما این است اطمینان حاصل کنیم که شهروندان ما که پس از بازنشستگی کار می‌کنند، این فعالیت را به صورت رسمی ادامه می‌دهند.

وی گفت: محدودیت سنی برای استفاده از حق بازنشستگی وجود نخواهد داشت. اردوغان با تاکید بر اینکه آنها اصلاحات بسیار مهمی برای ارتقا سیستم تامین اجتماعی ترکیه به سطحی پایدار، معقول و عادلانه انجام داده‌اند، گفت: در حال تنظیم مقرراتی هستیم که اجازه بازنشستگی بدون شرط سنی را برای همه افراد در ساختار موجود بدون توجه به تمایزات در سیستم قدیم فراهم می‌کند. 

اردوغان افزود ما در حال انجام اصلاحات جداگانه‌ای برای کسانی هستیم که ترجیح نمی‌دهند فورا بازنشسته شوند.

شایان ذکر است کاهش تقریبا پنجاه درصدی عایدی فرد بازنشسته نسبت به زمان اشتغال و بالا بودن سن بازنشستگی و عدم انعطاف در برابر افراد واجد بازنشستگی که تمایل به کار کردن دارند، سه نقطه ضعف آیین نامه‌ پیشین نظام بازنشستگی ترکیه بود که با اعتراض و انتقاد شهروندان ترکیه روبرو شده بود و بر همین اساس دولت اردوغان در شرایط پیش از انتخابات اقدام به بازنگری و اصلاح آن کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.