گمانه‌زنی وزیر امور خارجه ترکیه در خصوص احتمال نشست بعدی با مقامات سوری

5/5 - (2 امتیاز)

مولود چاووش‌اوغلو بیان کرد احتمالأ نشست دوم با مقامات سوری برای اواسط ماه ژانویه سال ۲۰۲۳ میلادی برنامه‌ریزی شود.

احتمال نشست دوم ترکیه با سوریه

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفتگوی مطبوعاتی در خصوص گفتگوی تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود، گفت ممکن است نشست دوم ترکیه با سوریه برای اواسط ماه ژانویه سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شود.

نشست دوم ترکیه با سوریه

چاووش‌اوغلو همچنین به نشست سه‌جانبه وزیر دفاع و رئیس سازمان اطلاعات ترکیه در مسکو با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه، علی محمود عباس وزیر دفاع سوریه و روسای سازمان اطلاعات دو کشور اشاره کرد.

وی همچنین درباره محتویات نشست با سوریه اظهار داشت: در ابتدا نشست در سطح فنی، اطلاعات نظامی و سپس مرحله سیاسی خواهد بود. آیا در آینده نشستی در سطح بالاتر برگزار می‌شود یا نه؟ باید روی این مسائل کار کرد. هدف این دیدارها چیست؟ چه کار خواهیم کرد؟ انتظارات چیست؟ چه کار‌هایی می‌توانیم باهم انجام دهیم؟

چاووش‌اوغلو که برای شرکت در مراسم تحلیف لولا داسیلوا، رئیس جمهور جدید برزیل، در این کشور حضور دارد، درباره گفتگوی خود با لاوروف با بیان اینکه وزیر خارجه روسیه درباره زمان برگزاری نشست سه‌جانبه وزرا سوال کرده است، گفت: من نیز گفتم خوب آماده شویم. چاووش‌اوغلو ادامه داد: وی سوال کرد برگزاری نشست دوم ترکیه با سوریه در نیمه دوم ژانویه چگونه است؟، گفتم مناسب است. هنوز محل برگزاری آن را مشخص نکردیم. در کشور ثالث هم ممکن است برگزار شود.

وزیر خارجه ترکیه همچنین درباره برخی ادعاهای رسانه‌های سوریه پس از این نشست تصریح کرد: وزیر دفاع و رئیس اطلاعات ما قبلاً در نشست توضیحات لازم را داده‌اند، اما ما همیشه می‌گوییم که اگر اینجا خلاء وجود داشته باشد، گروه‌های تروریستی این شکاف را پر می‌کنند، یعنی با ثبات اینجا، می‌گوییم که این خاک سوریه است. ما این را می‌دانیم، به خاک کسی چشم ندوخته‌ایم. ترکیه همواره از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کند، اما باید در مناطق مرزی سوریه با ترکیه نیز باید ثبات وجود داشته باشد و گام‌هایی در این روند سیاسی برداشته شود.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.