5/5 - (1 امتیاز)

وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد، علت تعویق این سفر، خواست طرف ایرانی بوده است.

تعویق سفر رئیسی به ترکیه

قرار بود حضرت آیت الله سید ابراهیم رییسی، رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران،  در هفته دوم دی ماه، سفری به ترکیه داشته باشد، اما چنین نشد.  روز پنجشنبه هشتم دی ماه،  مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد علت تعویق زمان سفر حضرت آیت الله سید ابراهیم رئیسی به ترکیه به دلیل درخواست طرف ایرانی بوده است و ترکیه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده آماده استقبال از ایشان بوده است.

تعویق سفر رئیسی به ترکیه

چاووش‌اوغلو در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره علت تعویق سفر رئیسی به ترکیه تصریح کرد، امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، طی تماس تلفنی با من خواستار تعویق این سفر شد. وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه در این ارتباط  افزود: امیرعبداللهیان همچنین با اعلام اینکه مایل به  در سال جدید میلادی هستند از ما خواست که تاریخ جدیدی را برای سفر مذکور پیشنهاد کنیم.

هنوز مراجع رسمی ایران در خصوص چرایی تعویق سفر رئیسی به ترکیه به همسایه غربی بیانیه‌ای منتشر نکرده‌اند، اما به نظر می‌رسد این تعویق و نه لغو حاوی پيام ویژه ای به آنکارا باشد.

ممکن است دلگیری ایران از روش و منش آنکارا و مسکو در بر هم زدن توافق آستانه و عدم دعوت از ایران برای نخستین دیدار مقامات ترک و سوری پس از یازده سال در مسکو، مهم‌ترین دلیل این تعویق باشد، همچنین سیاست‌های ترکیه در قبال تحولات منطقه خاورمیانه و بهبود روابط با رژیم صهیونیستی نیز می‌تواند حساسیت تهران را برانگیزد. همچنین اختلاف نظر تهران و آنکارا در خصوص تحولات منطقه قفقاز جنوبی نیز ممکن است یکی از دلایل زمینه‌ای اتخاذ چنین تصمیمی باشد.

همچنین موکول کردن این سفر به آینده نزدیک و نه لغو کلی آن می‌تواند به معنی بهبود روابط در صورت تأمین خواسته‌های تهران توسط طرف ترک باشد.

همچنین نباید از نظر دور داشت که چاووش‌اوغلو در نشست مطبوعاتی مذکور تصریح کرد: ترکیه بر ادامه ثبات، ایجاد صلح و آرامش و حل و فصل سریع مشکلات در ایران تاکید دارد. ثبات در ایران نه تنها از بُعد اقتصادی و همکاری‌ های دوجانبه، بلکه از لحاظ امنیتی و مبارزه با قاچاق انسان و مهاجرت غیرقانونی نیز برای آنکارا اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.