گزارش ارقام و داده‌های حوزه صادرات ترکیه از زبان اردوغان

5/5 - (2 امتیاز)

رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در استانبول ارقام تجارت خارجی در سال میلادی گذشته را اعلام کرد. رجب طیب اردوغان با اعلام این که صادرات ترکیه در سال ۲۰۲۲ به ۲۵۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید. اعلام کرد هدف دولت ما، قرار گرفتن در میان ده کشور برتر صادرکننده دنیا است.

رشد صادرات ترکیه

اردوغان با اشاره به ثبت رشد 6.2 درصدی در سه ماهه اول٬ دوم و سوم سال ۲۲، افزود: بیست سال پیش میزان صادرات کشور ۳۶ میلیارد دلار بود و هم اکنون این رقم هفت برابر شده است. وی با اشاره به اینکه هدف‌مان رشد صادرات ترکیه و رساندن ترکیه به سطح ده کشور اول جهان در زمینه صادرات است گفت: تعداد کشورها و مناطقی که با پول ملی خود به آنها کالا صادر می‌کنیم، به ۱۹۷ مورد رسیده است.

رشد صادرات ترکیه

رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به آمار اقتصادی کشور در سال گذشته و رشد صادرات ترکیه گفت: هدف ما این است که ترکیه را در جمع ده کشور برتر صادرکننده دنیا قرار دهیم. وی گفت: صادرات ترکیه در سال میلادی گذشته در مقایسه با سال گذشته با افزایشی به میزان ۱۲.۹ درصد کسب کرده است.

رئیس جمهوری ترکیه ضمن اشاره به اینکه در صادرات سال گذشته رکورد جمهوری ترکیه شکسته شده است اعلام کرد: صادرات ترکیه در سال ۲۰۲۲ با وجود تحولات منفی جهانی و مشکلات گسترده، در مقایسه با سال گذشته با ۱۲.۹ درصد افزایش، ۲۵۴.۲ درصد تحقق یافته است.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: با این داستان پیروزی در عرصه صادرات کالا و خدمات همه با هم توانستیم یک اقتصاد صادراتی بزرگ معادل ۳۵۰ میلیارد دلار به وجود بیاوریم.

رجب طیب اردوغان ضمن اشاره به اینکه در ربع اول سال ۲۰۲۲ ، رشد اقتصادی ۶.۲ درصدی قید شده است گفت: هدف‌مان در صادرات خدمات بهداشتی  در سال ۲۳ ، کسب درآمدی به میزان پنج میلیارد دلار است.

اردوغان با تاکید بر اینکه ترکیه جهت رشد صادرات ترکیه به دنبال صادرات همه‌جانبه است، عنوان کرد در زمینه صادرات سریال در جهان نیز پس از ایالات متحده آمریکا در رتبه دوم قرار دارد افزود: در صدد هستیم تا در آمد حاصل ازصادرات فیلم و سریال را امسال به بیش از یک و نیم میلیارد رسانده و در سرتاسر جهان به یک و نیم میلیارد بیننده دست یابیم.

وی همچنین اعلام کرد که ترکیه برای بخش محصولات و خدمات بهداشتی و درمانی در سال ۲۰۲۳ صادرات ۵ میلیارد دلاری را هدفگذاری کرده‌ است. اردوغان همچنین از برنامه‌ریزی برای تاسیس مرکز جدید نمایشگاه‌های استانبول در کنار فرودگاه آتاترک خبر داد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.