خط لوله ترانس‌ خزر و امکان صادرات گاز از طریق ترکیه به اروپا

5/5 - (1 امتیاز)

محمود خاقانی، مدیرکل پیشین امور خزر و آسیای میانه وزارت نفت ایران گفت که با احداث خط لوله ترانس‌ خزر سالانه سی میلیارد مترمکعب گاز ترکمنستان از طریق ترکیه به اروپا صادر خواهد شد.

خط لوله ترانس‌ خزر

محمود خاقانی، مدیرکل پیشین امور خزر و آسیای میانه وزارت نفت ایران درباره برنامه ترکیه، ترکمنستان و آذربایجان برای احداث خط لوله ترانس‌ خزر اظهار داشت: طبق توافق سال ۲۰۱۸، سران کشورهای ساحلی دریای خزر، اگر مسائل زیست‌محیطی رعایت شود، احداث خطوط لوله برای صادرات گاز از عرض این دریا مشکلی ندارد و بر این اساس، قرار است سالانه سی میلیارد مترمکعب گاز ترکمنستان به اروپا صادر شود.

خط لوله ترانس‌ خزر

خاقانی درباره تاثیر «ترانس‌خزر» بر اقتصاد ایران نیز گفت: شرکت‌های اروپایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که گاز ترکمنستان را به اروپا ببرند. روسیه با احداث خطوط لوله برای صادرات گاز خود از مسیر ترکیه به اروپا، کمک کرده است تا این کشور به‌جای ایران محور قرار گیرد.

خاقانی تاکید کرد: اگر گاز قزاقستان هم به مسیر ترکمنستان متصل شود قاعدتا خط لوله‌ای با قطر بزرگتر طراحی خواهد شد و حجم بیشتری از گاز به اروپا خواهد رفت. در آن صورت، ممکن است جایی برای صادرات گاز ایران نباشد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.