5/5 - (1 امتیاز)

فلسطینی‌ها ورود وزیر اسرائیلی به مسجدالاقصی را به معنی نقض وضعیت حقوقی این مکان مقدس می‌دانند.

ورود وزیر اسرائیلی به مسجدالاقصی

بر اساس توافقنامه صلح بین اسرائیل و اردن که در 26 اکتبر 1994 امضا شد، مسجد الاقصی زیر نظر اداره بنیادهای اسلامی بیت المقدس وابسته به وزارت اوقاف، امور اسلامی و مقدسات اردن است. اما ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی رژیم صهیونیستی که به جریان سیاسی راست افراطی این کشور تعلق دارد، در دهمین روز از عید موسوم به «تِوِت» با همراهی پلیس این رژیم وارد مسجدالاقصی شد.

ورود وزیر اسرائیلی به مسجدالاقصی

بن گویر که با اقدامات تحریک کننده خود مشهور است، اولین وزیر اسرائیلی است که پس از پنج سال وارد مسجد الاقصی می‌شود. با این وجود، از سال ۲۰۰۳ تاکنون بدون مجوز این اداره، یهودیان با تصمیم یکجانبه اسرائیل و همراهی پلیس این کشور وارد مسجد الاقصی می‌شوند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارج ایران اقدام صبح امروز ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل در یورش به مسجدالاقصی در قدس شرقی اشغالی را به شدت محکوم کرد.

کنعانی تاکید کرد: بیت‌المقدس یکپارچه، پایتخت همیشگی و ابدی کشور فلسطین است و هر گونه هتک حرمت اماکن مقدسه فلسطین از جمله مسجدالاقصی، مصداق نقض مقررات بین‌المللی و توهین به ارزش‌ها و مقدسات مسلمانان جهان بوده و با واکنش ملت‌های مسلمان مواجه خواهد شد.

کنعانی، ایتامار بن گویر را وزیر کابینه «رژیم نامشروع و نژادپرست» دانسته ونسبت به «ماجراجویی‌ها و اقدامات تحریک آمیز» کابینه جدید این کشور هشدار داد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، همچنین از مراجع و سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد خواست به وظیفه قانونی خود در این رابطه عمل کرده و مانع از «تجاوزات و اقدامات وحشیانه رژیم متجاوز و نژادپرست صهیونیستی» علیه مردم فلسطین و مقدسات مسلمانان شوند.

همچنین ترکیه نیز نسبت به موضوع ورود وزیر اسرائیلی به مسجدالاقصی  اعتراض کرد.

علاوه بر جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، کشورهای عربی اقدام وزیر رژیم صهیونیستی در یورش به مسجدالاقصی را محکوم کردند اردن، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر، کویت و قطر یورش وزیر امنیت ملی این رژیم به مسجدالاقصی را محکوم کردند.

وزارت امور خارجه اردن در واکنش به یورش ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل به مسجدالاقصی، سفیر اسرائیل در امان را به وزارت امور خارجه احضار و یادداشت اعتراضی دولت اردن را به وی ابلاغ کرد. در بیانیه وزارت امور خارجه اردن آمده است که ایتان سورکیس سفیر اسرائیل در امان به این وزارتخانه احضار شد.

در این یادداشت اعتراضی تاکید شده است که مسجدالاقصی مکانی ویژه برای عبادت مسلمانان است و از دولت اسرائیل خواسته شده تا از انجام اقدامات غیرقابل قبول در مسجدالاقصی اجتناب کند. همچنین به اسرائیل هشدار داده شد که با نقض مقدسات در سرزمین‌های فلسطینی، تنش‌ها افزایش خواهد یافت.

وزارت امور خارجه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر، کویت و قطر با انتشار بیانیه‌ای به اقدام صبح امروز ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل در یورش به مسجدالاقصی در قدس شرقی اشغالی واکنش نشان دادند.

وزارت امور خارجه عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای این «اقدامات تحریک آمیز» را محکوم و اعلام کرد که در کنار مردم فلسطین هستیم و از تلاش‌های آنها برای ایجاد کشور مستقل حمایت می‌کنیم. اقدامات مقامات اسرائیلی که تلاش‌های صلح را تضعیف کرده و با اصول بین‌المللی در مورد مقدسات مغایرت دارد، مایه تاسف است.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام، با اشاره به «موضع ثابت» این کشور در مورد لزوم حفاظت کامل از مسجدالاقصی و توقف تخلفات خطرناک و تحریک آمیز، از اسرائیل خواست تا تنش‌ها را کاهش داده و از اقداماتی که باعث افزایش تنش می‌شود، پرهیز کند.

وزارت امور خارجه مصر نیز از این حادثه ابراز «نگرانی» کرده و تصریح کرد که اقدامات یکجانبه ناقض موقعیت تاریخی و حقوقی بیت المقدس را رد می کنند.

این وزارتخانه همچنین نسبت به پیامدهای منفی اقدامات مذکور بر سرزمین‌های اشغالی، امنیت و ثبات منطقه و آینده روند صلح هشدارها داد. در این بیانیه همچنین از همه طرف‌ها خواسته شده تا از هرگونه اقدامی که موجب تشدید تنش می‌شود، خودداری کنند.

وزیر امور خارجه کویت نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر اینکه سرکوب «احساسات مسلمانان را برانگیخته و قطعنامه‌های بین المللی را نقض کرده»، از جامعه جهانی خواست تا برای توقف تخلفات اسرائیل سریع و موثر عمل کند. در این بیانیه تاکید شده است که مسئولیت تنش‌هایی که ممکن است به دلیل تخلفات ایجاد شود، بر عهده اسرائیل است.

وزارت امور خارجه قطر نیز در بیانیه‌ای، ورود وزیر اسرائیلی به مسجدالاقصی را «نقض آشکار قوانین بین‌المللی» دانسته و به اسرائیل نسبت به «سیاست تشدید تنش» هشدار داد. در این بیانیه خاطرنشان شد که بی احترامی به جایگاه مذهبی و تاریخی مسجدالاقصی «حمله‌ای» نه تنها به فلسطینیان بلکه به میلیون‌ها مسلمان در سراسر جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.