امضای توافقنامه انتقال گاز طبیعی از ترکیه به بلغارستان

5/5 - (1 امتیاز)

بلغارستان با این توافق، فرصت تنوع‌بخشی به بازار خرید و دسترسی به تمام تولیدکنندگان مطرح گاز طبیعی در اوراسیا را کسب می‌کند و ترکیه هم یک گام دیگر در جهت مبدل شدن به هاب گازی اوراسیا برمی‌دارد.

توافقنامه انتقال گاز از ترکیه به بلغارستان

با سفر فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه به بلغارستان یک قرارداد همکاری در خصوص انتقال سالانه ۱.۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی بین ترکیه و بلغارستان به امضا رسید.

انتقال گاز از ترکیه به بلغارستان

فاتح دونمز در چارچوب سفر خود به بلغارستان در دفتر شورای وزیران این کشور مورد استقبال روزن هریستوف همتای بلغاری خود قرار گرفت. در این مراسم که به سرپرستی دونمز و هریستوف برگزار شد، قرارداد همکاری در زمینه گاز طبیعی بین دو کشور به امضا رسید.

هریستوف وزیر انرژی بلغارستان نیز توافقنامه امضا شده انتقال گاز از ترکیه به بلغارستان را “سندی تاریخی” توصیف کرده و گفت: به لطف این توافق، این فرصت را داریم که از همه تولیدکنندگان گاز طبیعی در جهان گاز طبیعی بخریم. همچنین می‌توانیم از میزان گازی که به ترکیه می‌رسد، بهره‌مند شویم.

دونمز در بیانیه خود پس از مراسم امضا، با تاکید بر اینکه معتقد است یادداشت تفاهم امضا شده باعث توسعه بیش از پیش همکاری‌ها و روابط دو کشور در زمینه گاز طبیعی خواهد شد، گفت: این یادداشت تفاهم همچنین گام مهمی در افزایش امنیت گاز طبیعی در جغرافیای بالکان خواهد بود. مدت این قرارداد سیزده سال بوده و انتقال گاز تا ۱.۵ میلیارد متر مکعب در سال انجام خواهد شد. همچنین کمک بزرگی به امنیت عرضه گاز طبیعی اروپا به ویژه بلغارستان خواهد بود.

ترکیه با این توافقنامه انتقال گاز از ترکیه به بلغارستان ، یک گام اساسی دیگر در جهت مبدل شدن به هاب گازی اوراسیا برمی‌دارد. فارغ از کم و کیف منابع گازی اکتشاف شده در دریای سیاه و قابل اکتشاف در سواحل مدیترانه ترکیه، این کشور با روسیه و ایران، دو غول گازی اوراسیا همسایه است و با قطر هم روابط ویژه‌ای دارد و در آینده امکان احداث خط لوله از قطر-عراق-ترکیه هم وجود دارد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.