5/5 - (2 امتیاز)

رجب طیب اردوغان،رئیس جمهوری ترکیه که طی چند روز اخیر چندین بار با پوتین و زلنسکی، همتایان روسی و اوکراینی خود تلفنی صحبت کرده است، تلاش دارد، گام دیگری در خصوص میانجیگری در جنگ روسیه و اوکراین بردارد.

میانجیگری اردوغان در جنگ روسیه و اوکراین

رئیس جمهور ترکیه  در گذشته نیز به‌ عنوان میانجی روسیه و اوکراین عمل کرده است، از جمله میانجی‌گری توافقی با حمایت سازمان ملل که انسداد بنادر اوکراین را برای حمل غلات باز کرد.حال تلاش دارد در آستانه انتخابات ترکیه و مقارن با ورود به سردترین روزهای زمستان اروپای شرقی، بار دیگر بخت خود را در عرصه میانجیگری بیازماید.

روز جمعه ششم ژانویه ۲۰۲۳ (۱۶ دی)، رئیس‌جمهور ترکیه در گفتگوی تلفنی با همتای اوکراینی خود درباره آخرین تحولات این کشور صحبت کرد و به زلنسکی گفت که ترکیه آماده است تا وظیفه تسهیل و میانجیگری را برای دستیابی به صلح پایدار بین روسیه و اوکراین بر عهده بگیرد.

همچنین وی بر حمایت آنکارا از کیف در زمینه کمک‌های بشردوستانه، انرژی و انتقال غلات گفتگو کرد و بر ادامه تلاش‌های ترکیه برای تضمین تبادل اسرا بین طرف‌های روسی و اوکراینی تاکید کرد.

رئیس جمهور ترکیه در این تماس تلفنی تاکید کرده است که این کشور می‌تواند برای تسریع روند حل و فصل موضوع نیروگاه اتمی «زاپروژیا» مشارکت دیپلماتیک داشته باشد.

اردوغان پیش تر نیز با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره موضوعات مختلفی از جمله اوکراین تلفنی صحبت کرده بود. و پوتین که طرح آتش‌بس در ایام سال نوی مسیحی را داده بود، از طرح‌های آتش‌بس مبتنی بر تأمین خواسته‌ها و انتطارات مسکو استقبال کرده بود اما تأکید داشت غرب مانع از تحقق چنین مصالحه‌ای خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.