برگزاری سیزدهمین اجلاس مجمع پارلمانی آسیا در آنتالیای ترکیه

5/5 - (1 امتیاز)

سیزدهمین مجمع مجالس آسیایی به میزبانی رئیس مجلس ترکیه در آنتالیا آغاز می‌شود.

سیزدهمین مجمع مجالس آسیایی

شهر آنتالیای ترکیه از هشتم تا دهم ژانویه (هجدهم الی بیستم دی ماه) میزبان سیزدهمین دوره مجمع عمومی مجالس آسیایی خواهد بود. این مجمع به میزبانی مصطفی شن‌توپ، رئیس مجلس ترکیه و رئیس مجمع امسال مجالس آسیایی با موضوع «ترویج چندجانبه گرایی در تغییر دینامیس، بین‌المللی» برگزار می‌شود همچنین ریاست هیئت‌های عراق، فلسطین، روسیه و اردن نیز بر عهده معاونان رئیس مجلس خواهد بود. ​​​​​​

مجمع مجالس آسیایی

در این دور از اجلاس مذکور، هیئت‌های پارلمانی از ۲۷ کشور عضو مجمع در این دوره اجلاس شرکت خواهند کرد و علاوه بر شنتوپ، روسای مجالس ایران، آذربایجان، تیمور شرقی، عربستان سعودی، ترکمنستان و یمن حضور دارند. در سیزدهمین مجمع عمومی مصطفی شنتوپ و محمدرضا مجیدی، دبیرکل مجمع مجالس آسیایی سخنرانی افتتاحیه خواهند داشت.

بی‌شک یکی از مهم ترین ابعاد دیپلماسی پارلمانی، مشارکت فعّال قوه مقننه در سازمان های بین المللی پارلمانی است که از مهم ترین موارد آنها می توان به مجمع مجالس آسیایی اشاره کرد. دیپلماسی متوازن قوه مقننه در اتحادیه های پارلمانی، مصداقی از اهتمام قانونگذاران برای مردمی سازی فعالیت های دیپلماتیک مجلس شورای اسلامی است.

 در این میان مجمع مجالس آسیایی از اهمیت بالایی در راهبرد پارلماسی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، زیرا دبیرخانه دائمی آن در تهران است که ظرفیت بالایی را برای توسعه فعالیت های دیپلماتیک مجلس شورای اسلامی ایران فراهم می‌کند.

همچنین اگر نگاهی آسیب‌شناسانه به این نهاد بین‌المللی داشته باشیم متوجه می‌شویم که هرچند «برگزاری منظم جلسات مجازی» همواره در اولویت برنامه های رئیس و دبیرکل مجمع مجالس آسیایی قرار دارد، ولی فقدان اجماع و هماهنگی قاره ای برای ترسیم یک تقویم زمانی ثابت برای برگزاری اجلاس ها همانند اتحادیه بین‌المجالس جهانی، موانعی را برای برنامه ریزی راهبردی اعضا در این مجمع به وجود آورده است.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.