سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکیه

ثبت امتیاز

رئیس دوره‌ای هیات پارلمانی ایران در مجالس آسیایی (APA) درباره سفر قالیباف به ترکیه گفت: دکتر محمدباقر قالیباف، ریاست مجلس شورای اسلامی، به همراه هیأت همراه برای حضور در مجمع مجالس آسیایی به ترکیه می‌رود. قالیباف در این سفر به همراه روسای مجالس شش کشور آسیایی میهمان ویژه این دور از نشست مجالس آسیایی خواهد بود.

سفر قالیباف به ترکیه

علی علیزاده در نشست مطبوعاتی روز شنبه هفدهم دی ماه، با اشاره به برگزاری مجمع مجالس آسیایی به میزبانی ترکیه گفت: مجمع مجالس آسیایی یکی از مهمترین نهادهای بین‌المللی در سطح آسیا است که بسیار اثربخش است و در اجلاس سال ۲۰۲۳ که به میزبانی ترکیه برگزار می‌شود، هفت کشور در سطح رئیس مجلس و چهار کشور در سطح نایب رئیس در اجلاس شرکت می‌کنند که نشان از اهمیت این اجلاسیه است.

سفر قالیباف به ترکیه

این نماینده مجلس یازدهم تاکید کرد: در سال‌های اخیر در آسیا شاهد رشد و توسعه بودیم که واقعیت معجزه آسیا را به نوعی محقق ساخته است و اکنون به نظم جدید بین‌المللی که آسیا سرچشمه آن باشید نیاز داریم و مهم است در مسیرتحقق چندجانبه گرایی به چشم انداز امنیت مشترک و همکاری پایدار توجه کنیم و برای صلح و امنیت منطقه جهانی با کشورهای منطقه همکاری لازم را داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: اعضای مجلس شورای اسلامی قطعنامه‌ای را با عنوان ارتقای همکاری میان اعضای مجمع مجالس آسیایی با هدف گسترش و تقویت چندجانبه گرایی پیشنهاد داده است که به نوعی زمینه ساز تحول همکاری‌های آسیایی است.

رئیس دوره‌ای هیات پارلمانی ایران در مجالس آسیایی با اشاره به حضور مقامات ارشد و عالی رتبه پارلمانی ۲۵ کشور آسیایی در این اجلاس، افزود: سطح مشارکت و تعداد مشارکت در طول تاریخ مجمع مجالس آسیایی بی سابقه است و در اجلاسیه‌های قبلی این تعداد کشور و این تعداد رئیس مجلس حضور نداشته که حاکی از اهمیت و اثرگذاری APA است.

علیزاده با بیان اینکه این مجمع به نوعی با ابتکار جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است، افزود: گرچه با ابتکار ایران مجمع به یکی از نهادهای اثرگذار تبدیل شده اما کشورهایی که با ایران زاویه دارند تلاش دارند از این فرصت استفاده و در سطح روسای مجالس در مجمع حضور پیدا کنند از این رو حتما باید جمهوری اسلامی هم در این اجلاسیه در سطح رئیس مجلس حضور پیدا کند تا اثرگذاری خود را داشته باشد.

وی ادامه داد: برای اینکه آینده روشنی برای ملت‌ها داشته باشند لازم است با هم همکاری داشته باشند چرا که همکاری بزرگترین قدرت است و مؤثرترین راه در این مسیر همبستگی است. علیزاده عنوان کرد: مجالس آسیایی به عنوان نمایندگان مردم در چندجانبه گرایی نقش آفرینی می‌کند و ایران با حضور خود همکاری با همتایان خود در منطقه را اعلام می‌کند.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.