بسته خبری ترکیه روز دوشنبه نوزدهم دی ماه ۱۴۰۱

5/5 - (1 امتیاز)

مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه

بررسی اخبار و گزارشات ترکیه

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز دوشنبه نوزدهم دی ماه ۱۴۰۱ (۹  ژانویه ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

صاباح/ محمد بوزداغ اسکیت باز ملی‌پوش ترک در مجارستان رتبه دوم را کسب کرد”

محمد بوزداغ، اسکیی‌باز ملی‌پوش در مسابقات پیست کوتاه چالش سری 2 پانونیا اوپن که در مجارستان برگزار شد به مدال نقره دست یافت.

یئنی‌شفق/ گوبکلی‌تپه رکورد بازدیدکنندگان را شکست

گوبکلی‌تپه که با تاریخ 12 هزار ساله خود در شانلی اورفا به عنوان “نقطه صفر تاریخ” توصیف می‌شود و در فهرست میراث جهانی سازمان علمی و فرهنگی یونسکو قرار دارد، در سال 2022  با میزبانی از 850 هزار نفر، از زمان افتتاح تا کنون به بیشترین تعداد بازدید کننده رسیده است.

وطن/ صادرات به آلمان به بالاترین سطح خود رسیده است

صادرات ترکیه به آلمان در سال گذشته با 18 میلیارد و 910 میلیون دلار به بالاترین حد خود رسید. صنعت خودرو در سال گذشته با 4 میلیارد و 390 میلیون دلار بیشترین صادرات را به آلمان داشته است.

خبرتورک/ اردوغان رئیس جمهور برای دانشجویان دانشگاه سخنرانی کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی دیروز خود در استانبول با ابراز غرور به جوانان اظهار داشت: جوانان تضمین کننده آینده هستند.  جوانانی که قرن ترکیه به آنها سپرده می‌شود، جوانانی هستند که رویاهای ملت را برای قرن‌ها محقق خواهند کرد.

استار/ نمایش قدرت ترکیه

مصطفی وارانک، وزیر صنعت و فناوری که روز گذشته برای شرکت در نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرفی CES 2023 در چارچوب تماس‌های خود در ایالات متحده رفته بود، از غرفه توگ بازدید کرد. وارانک  طی بیانات خود در اینجا گفت: ” توگ (Togg) در نظر دارد تا ظرف 2 سال پس از فروش در ترکیه صادرات خود را آغاز کند. در حال حاضر درخواست‌هایی از کشورهای مختلف دنیا وجود دارد. او افزود که از خاورمیانه، آسیای مرکزی و اروپا می پرسند “چگونه می‌توانیم این وسیله نقلیه را بخریم، چگونه می‌توانیم فروشنده آن باشیم”.

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز دوشنبه ۹ ژانویه سال ۲۰۲۳ می توان دریافتکه اخبار مهم امروز در حوزه‌های متنوع سیاست داخلی، اقتصادی، تجارت خارجی، گردشگری و ورزشی می‌باشد و از این حیث با روزهای پایانی سال میلادی گذشته که عمدتا شامل اخبار نظامی و امنیتی بود، متفاوت می‌باشد.

علی‌رغم سقوط آزاد ارزش لیر و سیاست‌های نابجای بانک مرکزی ترکیه در خصوص تعیین نرخ بهره در سال ۲۰۲۲، به نظر می‌رسد ترکیه توانسته با مشوق‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی و رایزنی‌های سیاسی در این زمینه از مرز بحران بگریزد. همچنین نباید از نظر دور داشت که افت نرخ لیر در برابر ارزهای دیگر، با وجود معایب بسیار، موجب کاهش هزینه تولید و تسهیل صادرات خارجی می‌شود.

 شاید در دوره پساکرونا کسب درآمد از صنعت گردشگری و افزایش بازدیدکنندگان خارجی از اماکن تاریخی و جاذبه‌های گردشگری ترکیه قابل پیش‌بینی باشد، اما رونق صادرات کالاهای صنعتی به مقاصد برتر اروپائی و آمریکایی واجد تحسین و گرته‌برداری است. همچنین به نظر می‌رسد این اخبار نقش ویژه ای در جذب آرای خاکستری انتخابات سال آینده ترکیه داشته باشد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.