نشست سه‌جانبه رؤسای مجلس ایران، ترکیه و آذربایجان

5/5 - (1 امتیاز)

جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در حاشیه اجلاس مجالس آسیایی با رؤسای مجلس ترکیه و آذربایجان نشست مشترکی داشت. مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ترکیه بیان داشت این جلسه سه‌جانبه نشانگر اراده مشترک برای تقویت صلح، ثبات و آرامش منطقه است.

دیدار های حاشیه اجلاس مجالس آسیایی

مصطفی شنتوپ تأکید کرد: ترکیه همواره معتقد بوده است که کشورهای منطقه باید برای مسائل منطقه‌ای راهکارهای منطقه‌ای از طریق گفتگو، مشورت و همکاری فی ما بین ارایه دهند. رئیس مجلس ترکیه عنوان داشت که سه کشور باید برای برقرای صلح جهانی و منطقه متحد شده و تمامی تلاش‌ خود را انجام دهند.

حاشیه اجلاس مجالس آسیایی

مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ترکیه در دیدار با جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف و صاحیبه غفاراوا رؤسای مجلس ایران و آذربایجان در حاشیه سیزدهمین اجلاس مجمع عمومی بین‌المجالس آسیا تاکید کرد: این نشست نشانگر اراده مشترک برای تقویت صلح، ثبات و آرامش منطقه است.

رئیس مجلس ترکیه با اشاره به حمایت ترکیه از حقوق محق آذربایجان در رابطه با مسئله این کشور با ارمنستان گفت: هم‌زمان با این حمایت روند عادی سازی روابط با ارمنستان نیز آغاز شده است.

وی ادامه داد: این رویکرد بخشی از رسالت ترکیه در زمینه حل مسائل منطقه از طریق سازوکارهای داخلی، گفتگو و همکاری‌های متقابل است. رویکرد ترکیه در زمینه عادی‌سازی منطقه‌ای بر اساس عدم مداخله خارجی، کاهش تلاش‌های مداخله‌جویانه و توسعه کشورهای منطقه در فضایی توام با صلح و تعامل است.

در این نشست در حاشیه اجلاس مجالس آسیایی ،رئیس مجلس ترکیه گفت: برای تحقق این امر باید از تنش‌های جدید و اقداماتی که موجب بی‌اعتمادی و شک تردید شود، دوری کرده و روابطی صادقانه و صمیمانه برقرار کرد. اگر در این امر موفق نشویم یک فرصت تاریخی را هدر داده و زمینه افزایش تاثیر گذاری بازیگران خارجی را فراهم می‌کنیم. وی همچنین به اهمیت همکاری‌ها در زمینه ایجاد کریدورهای حمل و نقل و انرژی تاکید کرد.

رئیس مجلس ترکیه با اشاره به مکانیسم سه جانبه وزارت‌ خارجه ترکیه و آذربایجان و ایران در این زمینه بر ضرورت تشکیل سازوکار مشابه با حضور روسای مجلس سه کشور تاکید کرد. روسای مجلس ایران و آذربایجان نیز با ادامه نشست‌های سه جانبه موافقت کردند. بر این اساس قرار بر این شد نشست بعدی در باکو یا تهران برگزار شود.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.