شرکت ملی گاز ایران به دلایل فنی ناچار به قطع گاز صادراتی به ترکیه شد

5/5 - (1 امتیاز)

با آغاز دوره سرد زمستان و افت فشار گاز و بنا به مسائل فنی ایران ناچار به قطع گاز صادراتی خود شد. وزارت انرژی ترکیه اعلام کرد که ایران صادرات گاز را برای مدت ده روز به طور کامل متوقف کرده است.

قطع گاز صادراتی ایران به ترکیه

طبق اعلامیه وزارت انرژی ترکیه، جمهوری اسلامی ایران صادرات گاز را برای ده روز به طور کامل متوقف کرد. بر این اساس وز شنبه دهم دی ماه وزارت انرژی ترکیه در پی اعلام قطع صادرات گاز از طرف جمهوری اسلامی ایران، هشدار داد که صنایع و نیروگاه‌های این کشور با کسری گاز مواجه خواهند شد. بایستی توجه داشت که ایران در زمستان‌ها که مصرف گاز اوج می‌گیرد، سهمی ۱۰ درصدی در تامین گاز ترکیه دارد.

روز شنبه هفدهم دی ماه بود که شرکت گاز ترکیه، بوتاش، اعلام کرد که ایران با ارسال نامه‌ای رسمی از کاهش ۷۰ درصدی صادرات گاز خود به ترکیه به خاطر «نقص فنی در شبکه» از ابتدای سال جاری میلادی خبر داده است. اما وزارت انرژی ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که ایران صادرات گاز را برای ۱۰ روز به طور کامل متوقف کرده است.

وزارت انرژی ترکیه به صنایع و نیروگاه‌های برقی هشدار داده است که قطع صادرات گاز ایران منجر به کاهش عرضه گاز به این واحدها خواهد بود، اما گاز مورد نیاز خانوارها از ذخایر زیرزمینی گاز ترکیه تامین خواهد شد.

ترکیه تلاش دارد سبد تهیه گاز خود را متنوع کند و علاوه بر ایران و جمهوری آذربایجان در کنار ایران و جمهوری آذربایجان، روسیه نیز صادرکننده گاز طبیعی به ترکیه است. ترکیه همچنین واردات گاز مایع از بیش از ۱۰ کشور، به‌ویژه آمریکا و متحد خود یعنی قطر دارد.

همچنین تلاش‌های دولت ترکیه برای اکتشاف و استخراج گاز طبیعی از دریای سیاه و مدیترانه ادامه دارد و اگر ادعاهای سیاستمداران حقیقت داشته باشد، از سال ۲۰۲۳ وارد زنجیره تامین گاز ترکیه خواهد شد.

گفتنی است که بهمن‌ماه سال گذشته نیز شرکت ملی گاز ایران تحویل گاز به ترکیه را برای دو هفته متوقف کرد. مقامات شرکت ملی گاز ایران همان زمان مدعی  بودند که «نقص فنی» باعث قطعی صادرات گاز شده، اما ایران زمستان پارسال با کسری هنگفت روزانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب گاز مواجه بود و امسال این کسری حتی بیشتر هم شده است.

پارسال جمهوری آذربایجان با افزایش فوری صادرات گاز به ترکیه، قطع صادرات گاز ایران را جبران کرد.ایران و ترکیه دو همسایه تاریخی و دارای علقه‌ها و زمینه‌های تعامل متعدد و پیچیده هستند و طبیعتا چنین موانع و مشکلات فنی نمی‌تواند خللی در روابط تهران و آنکارا ایجاد کند.

 

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.