5/5 - (1 امتیاز)

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز چهارشنبه بیستم و یکم دی ماه ۱۴۰۱ (۱۱  ژانویه ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری ترکیه

 

صاباح/  خلوصی آکار: امیدوارم روند مذاکرات با سوریه به تأمین صلح و ثبات در منطقه بینجامد

خلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه ضمن اشاره به اینکه مذاکرات بین ترکیه و سوریه پس از گذشت یازده سال با خلوص نیت برای روابط دو کشور و تامین صلح در منطقه آغاز شده است اعلام کرد: این یک روند است. امیدواریم که با مذاکرات متقابل توسعه یافته و به تامین صلح و ثبات در منطقه یاری کند.

بسته خبری ترکیه

یئنی‌شفق/   چاووش‌اوغلو: ما معتقدیم که جنگ دور میز مذاکره پایان خواهد یافت

یئنی‌شفق در تحلیلی تحت عنوان ما معتقدیم که جنگ دور میز مذاکره پایان خواهد یافت” می‌نویسد: مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه ضمن اشاره به ادامه جنگ روسیه و اوکراین اعلام کرده است: ما معتقدیم که این جنگ از طریق مذاکرات پایان خواهد یافت.

 

وطن/ میزبانی بزرگ‌ترین نمایشگاه لوازم الکترونیکی جهان از محصولات ترک

روزنامه وطن همانند روز گذشته، بیشترین تمرکز خود را بر تحول صنایع و محصولات فنآورانه ترکیه اختصاص داده است  و طی گزارشی ضمن اشاره به میزبانی بزرگترین نمایشگاه لوازم الکترونیک جهان (CES 2023 ) از محصولات نوآورانه کارآفرینان ترک در شهر لاس وگاس ایالات متحده آمریکا نوشته است: این نمایشگاه صحنه نمایش قدرت کارآفرینان ترک شده است.

 

حریت/ تفاسیر جالب مطبوعات آلمان در مورد ترکیه و تمجید و ستایش چین از جنگنده ملی ترکیه

سلاح‌های ساخت ترکیه که به بسیاری از کشورهای جهان صادر می‌کند، کانون توجه مطبوعات آلمان را تشکیل داده است. روزنامه آلمانی دی ولت در خصوص صنایع دفاعی ترکیه که با گذشت هر روز قوی‌تر می‌شود، تفسیر جالبی منتشر کرده و ضمن اشاره به ظهور حیرت‌انگیز ترکیه به عنوان یک قدرت تسلیحاتی نوشته است که  ترکیه در حال اجرای برنامه‌ی کلان تسلیحاتی است. پیپلز دیلی، یکی از روزنامه‌های معتبر چین نیز ضمن تمجید از قدرت هوایی روبه توسعه سریع ترکیه اعلام کرده است: جنگنده ملی ترکیه خیلی پیشرفته‌تر و برتر از هواپیماهای مشابه خود است.

 

استار/ واکنش محقق هلندی به غرب: انحراف فکری شما در مورد ترکیه چشمان‌تان را کور کرده است.

رنا نتجس روزنامه‌نگار و محقق هلندی ضمن انتقاد از کشورهای غربی که به هشدارهای ترکیه در مورد سازمان تروریستی “پ.ک.ک/ی.پ.گ” ترتیب اثر نمی‌دهند گفت: کشورهای غربی به خاطر انحراف فکری در مورد ترکیه نمی‌توانند چهره سیاه  سازمان تروریستی”پ.ک.ک/ی.پ.گ” را ببینند.

 

 

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز چهارشنبه یازدهم ژانویه سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که اخبار مهم امروز در حوزه‌های صنایع الکترونیک و نظامی، مذاکره با سوریه و تلاش برای میانجیگری بین مسکو و کیف و البته مسائل مرتبط با گروه‌های تروریستی پ.ک.ک و ی.پ.گ وستاندارد دوگانه اروپا در مواجهه با تروریست‌ها می‌باشد. با اینکه شکی نیست مذاکره انکارا با دمشق و تلاش برای میانجیگری بین روسیه و اوکراین امور پسندیده و دررجهت گسترش صلح و ثبات هستند و به تأمین منافع مردم منطقه و حتی جهان کمک می‌کند، اما نباید از احتمال دخیل بودن نزدیکی به ایام انتخابات و احتمال بهره‌برداری سیاسی و جناحی از این امور غافل شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.