5/5 - (2 امتیاز)

مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری ترکیه

بسته خبری ترکیه

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز پنج شنبه بیست و دوم دی ماه ۱۴۰۱(۱۲  ژانویه ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری ترکیه

صاباح/  واکنش اردوغان به غرب

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیروز در سخنرانی در آنکارا، با اشاره به اینکه  غرب رویکردی ریاکارانه در مبارزه با تروریسم نشان می‌دهد، گفت: “کسانی که به مبارزه ترکیه با تروریسم با دید منفی نگاه می‌کنند، حقیقت را خواهند دید،. کسانی که در اتخاذ تدابیر احتیاطی علیه حامیان تروریسم که در اروپا لانه گزینی می‌کنند، با خطری بزرگ روبرو خواهند شد.”

 

یئنی‌شفق/  صادرات ترکیه به ۴۷ کشور از  مرز یک میلیارد دلار گذشت

تعداد کشورهایی که ترکیه بیش از یک میلیارد دلار به آنها صادرات دارد از 43 به 47 کشور در سال گذشته افزایش یافته است و آلمان با 18.9 میلیارد دلار در رتبه اول، ایالات متحده آمریکا با 14.4 میلیارد دلار و انگلیس با 12.25 میلیارد دلار در رتبه‌های دوم و سوم  قرار دارند.

 

وطن/ غول خودروسازی جهان به ترکیه می‌آید

مصطفی وارانک، وزیر صنعت و فناوری، اعلام کرد که  شرکت تسلا، سازنده خودروهای الکتریکی آمریکایی می‌خواهد وارد بازار ترکیه شود و کار روی این موضوع ادامه دارد.

 

خبرتورک/ واکنش شنتوپ به شاهزاده هری

مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه (TBMM) به اظهارات شاهزاده هری که خانواده سلطنتی بریتانیا را ترک کرد، مبنی بر کشتن ۲۵ نفر در افغانستان در کتاب زندگینامه خود واکنش نشان داد. شنتوپ تأکید کرد که اظهارات شاهزاده هری نه تنها نظر سفیدپوستان اروپایی است، بلکه بیانگر رویکرد یک فرهنگ و درک است.

 

حریت/ از 182 میلیون و 334 هزار مسافر در فرودگاه‌هایمان میزبانی کردیم

عادل کارا اسماعیل‌اوغلو، وزیر حمل و نقل و زیرساخت‌های ترکیه اعلام کرد که تعداد مسافران استفاده کننده از خدمات در فرودگاه‌های ترکیه در سال 2022 نسبت به سال قبل 42.1 درصد افزایش یافته و به 182 میلیون و 334 هزار نفر رسیده است.

 

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز پنج‌شنبه دوازدهم ژانویه سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که اخبار مهم امروز در حوزه‌های اقتصادی، تجارت خارجی، امنیتی و مبارزه با تروریسم می‌باشد و از این حیث که عمده اخبار حاکی از توفیق در صادرات و تسریع در اجرای طرح‌های برنامه‌ریزی شده حاکی از در پیش بودن روز خوبی برای ترکیه است.

 

ترکیه توانسته با مشوق‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی و رایزنی‌های سیاسی در این زمینه از مرز بحران و فروپاشی اقتصادی بگریزد. همچنین نباید از نظر دور داشت که افت نرخ لیر در برابر ارزهای دیگر، با وجود معایب بسیار، موجب جذابیت ترکیه به ۵نوان یک مقصد گردشگری می‌شود.

در خصوص نقد اردوغان نسبت به استاندارد دوگانه غرب در برابر گروه‌های تروریستی و اظهار نظر شنتوپ به کشتن ۲۵ افغانستانی توسط شاهزاده هری می‌توان دریافت که ترکیه به رغم تعامل همه‌جانبه با غرب تلاش دارد نگرش خود نسبت به مسائل را نیز حفظ کند، نگرشی که سیال و مبتنی بر منافع ملی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.