5/5 - (1 امتیاز)

نخست وزیر سوئد اقدام حامیان گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ در استکهلم را یک اقدام خرابکارانه علیه روند عضویت سوئد و فنلاند در ناتو دانست.

گروه تروریستی پ.ک.ک

در حالی که دولت سوئد قصد دارد با جلب نظر ترکیه، امکان ورود به پیمان آتلانتیک شمالی را به دست آورد، روز گذشته حامیان گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ در سوئد در ادامه اقدامات تحریک‌آمیز خود علیه ترکیه، با تجمع در مقابل ساختمان تاریخی‌ شهرداری در استکهلم، عروسکی شبیه به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را از تیرک جلوی ساختمان آویزان کرده و تصویر این لحظه را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند.

کریسترسون این اقدام را منزجر کننده توصیف کرد و گفت: هر کشوری نمایش اعدام یک رهبر خارجی را منزجر کننده می‌داند.

او پس از دیدار با اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا به خبرنگاران گفت: “این افراد سعی کردند نظرات خود را در مورد پیوستن سوئد به ناتو با شیوه‌ای منزجرکننده با به نمایش گذاشتن اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در حالتی شبیه به اعدام نشان ‌دهند. این به معنی واقعی کلمه بد است.”

اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد اقدام تحریک‌آمیز حامیان گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ در مقابل ساختمان شهرداری استکهلم را یک اقدام خرابکارانه علیه روند عضویت سوئد و فنلاند در ناتو دانست.

نخست وزیر سوئد اقدام معترضان در آویزان کردن یک آدمک عروسکی به شکل رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی این تظاهرات را محکوم کرد.

این مقام بلندپایه سوئدی بیان داشت درک می کند که چرا ترکیه از این اتفاق خشمگین است و گفت: “اگر چنین اقدامی علیه یک رهبر سوئد صورت می‌گرفت، ما هم همین واکنش را نشان می‌دادیم.”

او پیشتر روز جمعه به تلویزیون TV۴ سوئد گفت، اجرای “نمایش اعدام ساختگی یک رهبر خارجی که به صورت دموکراتیک انتخاب شده” در کشوری که سابقه کشته شدن دو سیاستمدار برجسته در آن وجود دارد، یک اتفاق “بسیار جدی” است. اولاف پالمه، نخست وزیر اسبق سوئد در سال ۱۹۸۶ ترور شد و آنا لیند، وزیر خارجه اسبق سوئد هم در سال ۲۰۰۳ طی یک حمله با چاقو کشته شد.

نخست وزیر سوئد خاطر نشان کرد: “من می‌توانم بگویم این کار، یک خرابکاری علیه برنامه عضویت سوئد در ناتو است. انجام چنین کارهایی برای امنیت سوئد خطرناک است.” وی ابراز امیدواری کرد که دیدار روسای پارلمانهای ترکیه و سوئد در آینده نزدیک برگزار شود.

عکس‌های منتشر شده از این تظاهرات در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند، عروسکی شبیه به اردوغان در جریان این تظاهرات به صورت وارونه از یک تیر چراغ برق آویزان شده است. گروهی که خود را “کمیته سوئدی همبستگی برای روژاوا” (مناطق خودمختار کردنشین در شمال و شرق سوریه) معرفی کرد، مدعی شد که پشت این اقدام اعتراضی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.