5/5 - (1 امتیاز)

فؤاد اوکتای،کمعاون رئیس جمهور ترکیه گفت: آنکارا نمی‌تواند به سوئد چراغ سبز پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی را بدهد.

عضویت سوئد در ناتو

فؤاد اوکتای، معاون رئیس جمهور ترکیه، گفت در حالی که استکهلم به سازمان‌های تروریستی و حامیان آنها اجازه می‌دهد با دستاویز دموکراسی به فعالیت‌های ضد ترکیه بپردازند، آنکارا نمی‌تواند به سوئد چراغ سبز پیوستن به ناتو را بدهد. وی تأکید کرد تحت این شرایط آنکارا نمی‌تواند به سوئد چراغ سبز پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی را بدهد.

همچنین طی سال 2022 از طریق خط لوله تاناپ که «ستون فقرات» کریدور گاز جنوبی به شمار می‌رود، به ترکیه 5.8 میلیارد مترمکعب و به اروپا نیز 11.3 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی منتقل شد. تاکنون کل میزان گاز انتقالی از طریق تاناپ به ترکیه 20.5 میلیارد مترمکعب و به اروپا 19.5 مترمکعب رسید.

معاون اردوغان افزود: «سوئد تا به امروز به اکثر تعهدات خود درباره توافق سه جانبه پایبند نبوده و این کشور نمی‌تواند جدیت ترکیه در این باره را درک کند».

به نظر می‌رسد غرب برنامه‌ریزی جدیدی برای تحت فشار گذاشتن ترکیه داشته باشد. چرا که پس از اقدامات اخیر گروه تروریستی پ.ک.ک در سوئد و دهن‌کجی آشکار استکهلم به خواسته‌ها و خطوط قرمز ترکیه، ایالات‌متحده واگذاری جنگنده‌های اف-۱۶ و کیت‌های نوسازی آن به ترکیه را منوط به رضایت ترکیه به پذیرش اعضای نوردیک ناتو کرده است. و از سوئی دیگر، ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی، روز یکشنبه هفته قبل از ترکیه خواست تا موافقت خود را با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو اعلام کند.

 دبیر کل ناتو در سخنانی تحکم‌آمیز گفت: «زمان آن فرا رسیده که ترکیه با درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو موافقت کند».

پیش از این نخست وزیر سوئد نیز گفته بود که ترکیه برای عضویت سوئد در ناتو خواسته‌هایی را مطرح کرده است که نمی‌توانیم همه آنها را بپذیریم. 

«الف کریسترسون» نخست وزیر سوئد در نشست امنیتی با حضور دببر کل ناتو گفت: «ترکیه تایید کرده که ما آنچه را که گفته‌ انجام می‌دهیم، اما برخی موارد را هم می‌خواهد که نمی‌توانیم انجام بدهیم». این در حالی است که در سفر اخیر مقامات بلندپایه سوئدی به ترکیه طرفین در خصوص این موضوعات به توافق رسیده بودند.

بی‌شک این اقدامات پیچیده و حساب‌شده هستند و شاید گامی باشد در جهت لغزاندن آنکارا به سمت روسیه و یا دلزدگی هرچه بیشتر ترکیه از غرب. هر چه که باشد هیچ بعید نیست این نقشه برای اثرگذاری بر انتخابات پیشروی ترکیه طراحی شده باشد، امری که به معنای شکست اردوغان در انتخابات پیش رو و پیروزی چهره‌ای هماهنگ با غرب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.