انتقال ۹۷ میلیارد مترمکعب گاز از طریق خطوط تُرک‌استریم و تاناپ به ترکیه و اروپا

5/5 - (1 امتیاز)

بیش از ۹۷ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از طریق خطوط لوله تُرک‌استریم و تاناپ تاکنون به ترکیه و اروپا انتقال داده شده است.

انتقال گاز طبیعی تُرک‌استریم

خط لوله تُرک‌استریم متشکل از دو خط لوله با ظرفیت کل انتقال 31.5 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی بوده که ظرفیت هر یک از آنها 15.7 میلیارد مترمکعب است. با خط اول به ترکیه و با خط دوم نیز به اروپا گاز طبیعی منتقل می‌شود.

همچنین طی سال 2022 از طریق خط لوله تاناپ که «ستون فقرات» کریدور گاز جنوبی به شمار می‌رود، به ترکیه 5.8 میلیارد مترمکعب و به اروپا نیز 11.3 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی منتقل شد. تاکنون کل میزان گاز انتقالی از طریق تاناپ به ترکیه 20.5 میلیارد مترمکعب و به اروپا 19.5 مترمکعب رسید.

خط لوله گاز ترکیه

از طریق خط لوله انتقال گاز طبیعی تُرک‌استریم که در 8 ژانویه 2020 به بهره‌برداری رسید، به ترکیه 26.7 میلیارد مترمکعب و به اروپا نیز 30.5 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی منتقل شده است. این میزان در سال 2022 برای ترکیه 8.6 میلیارد مترمکعب و برای اروپا نیز 12.5 مترمکعب بود. 

حجم کل گاز طبیعی که تاکنون از طریق خطوط لوله جریان تُرک و ترانس آناتولی «تاناپ» به ترکیه و اروپا منتقل شده است، به حدود 97 میلیارد مترمکعب رسید.

گفتنی است خط لوله تاناپ در شهر پوسوف واقع در مرز ترکیه با گرجستان آغاز می‌شود و با عبور از 20 استان، 67 شهر و 600 روستا به خط لوله ترانس آدریاتیک «تاپ» در مرز یونان که به کشورهای اروپایی گاز طبیعی منتقل می‌کند، وصل می‌شود. 

بخشی از تاناپ که از مرز ترکیه و گرجستان به استان اسکی‌شهر می‌رسد، در 30 ژوئن 2018 به بهره‌برداری رسید. قسمت دوم که از اسکی‌شهر به مرز ترکیه و یونان می‌رسد، در آواخر اکتبر 2019 به بهره‌برداری رسید. همچنین انتقال گاز تجاری به اروپا نیز از طریق تاپ در 31 دسامبر 2020 آغاز شد.

دولت ترکیه طی سال‌های اخیر و به خصوص پس از جنگ روسیه با اوکراین به دنبال ایفای نقش جدی در ترانزیت انرژی و تعریف ترکیه به عنوان هاب گازی اوراسیا است.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.