بسته خبری ترکیه روز جمعه بیست و سوم دی ماه ۱۴۰۱

5/5 - (1 امتیاز)

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز جمعه بیستم و سوم دی ماه ۱۴۰۱ (۱۳  ژانویه ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری ترکیه

استار/  لیبی به توافق خود با ترکیه پایبند است

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که دولت لیبی به ترکیه اطلاع داده است که از توافق هیدروکربن حمایت می‌کند. دادگاه استیناف در طرابلس توافق‌نامه انرژی امضا شده بین دولت لیبی و آنکارا در زمینه اکتشاف نفت و گاز را به حالت تعلیق درآورد. در لیبی، ترکیه نه دولت کودتاگر حفتر، بلکه دولت وحدت ملی لیبی را که سازمان ملل متحد آن را مشروع می‌داند، به رسمیت می‌شناسد.

حریت/ بازهم سوئد، بازهم جنجال

 در سوئد، گروهی از حامیان سازمان تروریستی و تجزیه‌طلب پ‌گ‌گ/ی‌پ‌‌گ دست به اقدامی تحریک‌آمیز زده و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور و ترکیه را هدف قرار دادند. سیاستمداران ترکیه این حادثه را محکوم کرده و از سوئد که خواهان عضویت در ناتو است، خواستند که به تعهدات خود در مبارزه با تروریسم پایبند مانده و آنچه را که لازم است در مورد مسئولین انجام دهد.

وطن/ واکنش شنتوپ رئیس مجلس ترکیه علیه سوئد

مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه در واکنش به انجام اقدام شنیع حامیان سازمان تروریستی پ‌ک‌ک/ی‌پ‌گ در استکهلم، سفر رسمی آندریاس نورلن رئیس پارلمان سوئد را که در نظر بود در 17 ژانویه به ترکیه انجام شود را لغو کرد. شنتوپ گفت، نادیده گرفتن و دادن اجازه به این اقدام تروریستی توسط سوئد که آشکارا دموکراسی را تهدید می‌کند، قابل قبول نیست.

صاباح/  سفیر سوئد در آنکارا به وزات خارجه احضار شد

استفان هرستروم سفیر سوئد در آنکارا به وزارت امور خارجه احضار و واکنش ترکیه در خصوص اقدامات شنیع حامیان گروه تروریستی پ‌ک‌ک/پ‌ی‌د/ی‌پ‌گ علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور به وی ابلاغ شد. از هرستروم خواسته شد که اجازه چنین اقدامات تروریستی را که نقض آشکار تعهدات سوئد (در اجلاس ناتو در اسپانیا در ماه ژوئن) در توافق سه‌جانبه بوده و طی آن ترکیه بطور واضح مورد تهدید قرار گرفته است، ندهد. همچنین به دیپلمات سوئدی، انتظار ترکیه مبنی بر شناسایی عاملان این اقدام، انجام اقدامات لازم و عمل سوئد به تعهدات خود اطلاع داده شد

خبرتورک/  ترکیه به یکی از مهم‌ترین مراکز علم، فناوری و تولید تبدیل شده است.

 رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، ترکیه با گام‌های برداشته شده، به یکی از مراکز مهم علم، فناوری و تولید تبدیل شده است. اردوغان تاکید کرد، با تفاهمی خدمت خواهیم کرد که تمامی امکانات و منابع موجود را در خدمت همه بشریت قرار دهد.

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز جمعه سیزدهم ژانویه سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که اقدام اخیر گروه تروریستی پ.ک.ک در سوئد و واکنش مصطفی شنتوپ و دستگاه دیپلماسی ترکیه به آن مهم‌ترین خبر روز جمعه بوده است. 

همچنین ایجاد چالش‌های جدید دادگاه استیناف طرابلس لیبی علیه توافقات هیدروکربنی انجام شده با ترکیه در حوزه دریای مدیترانه و چالش‌های حاصل از بی‌ثباتی و وجود دو حکومت در لیبی جزو اخبار مهم این روز بوده است. تأکيد رجب طیب اردوغان به پیشرفت در حوزه‌های علمی، فناوری و  اقتصادی نیز یکی دیگر از اخبار مهم این روز بوده است.

 پس از نشر عمومی داده‌های سال ۲۰۲۲ اکنون دولت ترکیه با رضایت خبر از قدم‌های برداشته شده و توفیقات کسب شده در سال میلادی گذشته است، امری که نمی‌تواند بب‌ارتباط با انتخابات پیش روی ترکیه باشد.

همچنین ببینید

بسته خبری

بسته خبری ترکیه روز دوشنبه بیست و ششم دی ماه ۱۴۰۱

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.