منوط شدن فروش جنگنده و کیت‌های نوسازی اف-۱۶ به شرطی عجیب

5/5 - (1 امتیاز)

دولت بایدن موافقت خود با فروش جنگنده و کیت‌های نوسازی اف-F۱۶ به ترکیه را منوط به شرطی عجیب کرده است، پذیرش عضویت کشورهای سوئد و فنلاند در پیمان ناتو.

فروش جنگنده و کیت‌های نوسازی اف 16

در حالی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، طی روزهای گذشته از چراغ سبز دولت و شخص جو بایدن  درباره فروش جنگنده‌های اف ۱۶ به آنکارا پرده برداشته بود، اما به نظر می‌رسد ماجرا به این سادگی هم نخواهد بود.

فروش جنگنده و کیت‌های نوسازی اف

دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در انتظار موافقت کنگره برای فروش جنگنده‌های اف -F۱۶ به ترکیه، به شرط موافقت آنکارا با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو است. طبق اعلام مقامات آمریکایی و ترکیه‌ای، این قرارداد تسلیحاتی شامل فروش ۴۰ فروند از آخرین نسل جنگنده اف ۱۶ و نیز حدود ۸۰ کیت تعمیری برای جنگنده‌های اف ۱۶ موجود در ترکیه، ۹۰۰ موشک هوا به هوا و ۸۰۰ بمب مخصوص این جنگنده خواهد بود.

بر این اساس موافقت کنگره آمریکا با قرارداد فروش جنگنده‌های اف -۱۶ به ترکیه، به موافقت آنکارا با پیوستن فنلاند و سوئد به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مشروط شده است. بر این اساس به نظر می‌رسد واشینگتن قصد دارد از این جنگ‌افزارها به عنوان سلاحی برای کوتاه آمدن آنکارا از خطوط  قرمزش در برابر سوئد و فنلاند و البته گروه‌های تروریستی پ.ک.ک و ی.پ.گ بهره ببرد.

شایان ذکر است که ترکیه پس از چالش‌های بسیار بر سر انتقال یا فروش سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت  و نهایتا خرید سامانه‌های اس-۴۰۰ از روسیه و کنار گذاشته شدن از پروژه تولید مشترک و فروش جنگنده‌های نسل پنجمی اف-۳۵ لایتینینگ ناچار شد برای حصول مطالبات خود به محصول نسل ۵/۴ شرکت لاکهید مارتین رضایت دهد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.