4.5/5 - (2 امتیاز)

ترکیه سال ۲۰۲۲ توانست 181 میلیون و 133 هزار دلار پسته به ۱۰۴ کشور جهان صادر کرد.

صادرات پسته ترکیه

عیسی کیزیل‌دمیر، رئیس مجلس بورس کالای شانلی اورفا گفت: پسته یکی از مهم‌ترین محصولات کشاورزی برای کشاورزان جنوب شرقی کشور، به ویژه شانلی اورفا و غازی‌آنتپ است.

صادرات پسته ترکیه

به گزارش انجمن صادرکنندگان جنوب شرقی آناتولی (GAİB)، طی سال ۲۰۲۲ 19 هزار و 138 تن پسته ترکیه به 104 کشور جهان از جمله ایتالیا، آلمان، قرقیزستان، هلند، امارات متحده عربی، سوئد، جمهوری خلق چین، قطر، سنگاپور، نیجریه، مالزی، ژاپن، کوبا، سنگال و ایرلند صادر شده است و میزان صادرات پسته ترکیه در سال میلادی گذشته به 181 میلیون و 133 هزار دلار رسید.

ایتالیا با 37 میلیون و 118 هزار دلار اصلی‌ترین خریدار پسته ترکیه بوده و پس از آن نیز آلمان با 29 میلیون و 751 هزار دلار و قرقیزستان با 15 میلیون و 858 هزار دلار در رده‌های بعدی قرار دارند.

عیسی کیزیل‌دمیر بیان کرد: از آنجایی که پسته یک محصول کشاورزی پرطرفدار است، هم برای تولیدکننده، هم صنعتگر و هم برای صادرکننده سود به همراه دارد. با افزایش زمین‌های زراعی پسته در منطقه انتظار می‌رود در آینده برداشت پسته دو برابر شود.

گفتنی است طی دهه‌های اخیر کشور ترکیه در کنار ایالت کالیفرنیای آمریکا و افغانستان در زمینه تولید و تجارت پسته توانسته‌اند به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند و به عنوان رقبای تازه‌نفس ایران در این زمینه ظاهر شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.