کریسترسون: روند مذاکرات سوئد با ترکیه در نقطه مثبتی قرار دارد

ثبت امتیاز

نخست وزیر سوئد گفت که مذاکرات با ترکیه در روند عضویت کشورش در ناتو در مسیر عادی خود ادامه داشته و در نقطه مثبتی قرار دارد.

مذاکرات سوئد و ترکیه

اولف کریسترسون نخست وزیر سوئد پس از دیدار با چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در استکهلم طی یک نشست خبری مشترک، با یادآوری اینکه ۲۸ عضو دیگر ناتو عضویت سوئد در ناتو را تایید کرده‌اند، گفت: اطمینان کامل دارم که کشورمان به همراه فنلاند آنچه که باید در توافق مادرید با ترکیه انجام دهند، را انجام میدهد. وی بار دیگر تأکید کرد که گمان نمی کنم که تغییر ریشه ای در شروط مذاکرات ترکیه رخ داده باشد.

مذاکرات سوئد با ترکیه

 نخست‌وزیر سوئد  تاکید کرد: ما به روند تصویب هر کشور احترام می‌گذاریم. سوئد و فنلاند به تعهدات تفاهم نامه سه جانبه با ترکیه عمل می‌کنند. کریسترسون تأکيد کرد مذاکراتمان با ترکیه در روند عضویت در ناتو در مسیر عادی خود ادامه داشته و آنکارا در تایید عضویت سوئد در ناتو در نقطه مثبتی قرار دارد. در نهایت ترکیه تصمیم خواهد گرفت.

چارلز میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت: در اجلاس سران اتحادیه اروپا که قرار است در 9 تا 10 فوریه در بروکسل برگزار شود، باید به سرعت برای دفاع از منافع و شرکت‌هایمان اقدام کنیم.

این سخنان در پاسخ به رجب طیب اردوغان رخ می دهد که از سوئد و فنلاند خواست که ۱۳۰ تروریست را تحویل آنکارا دهند تا به گفته وی کشورش با پیوستن این دو کشور اسکاندیناوی به ناتو موافقت کند. اردوغان در سخنانی در جریان فعالیت حزب عدالت و توسعه گفت: به سوئد و فنلاند گفتیم که باید ۱۳۰ تروریست را مسترد کنید تا با عضویت شما در ناتو در مجلس مان موافقت کنیم.

 

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که دادگاه سوئد با تحویل بولنت کنش که از سوی ترکیه و به اتهام عضویت در گروه فتح الله گولن که ترکیه آن را یک گروه تروریستی معرفی می کند، مخالفت کرده است. سخنان نخست وزیر سوئد درحالی بیان می شود که دو روز پیش ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه شنبه شب گفت: فرصت برای موافقت با سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو پیش از انتخابات ریاست جمهوری ماه می ترکیه، درحال تمام شدن است. همچنین فؤاد اوکتای معاون اردوغان ۴ روز پیش گفته بود که نمی توانیم برای پیوستن سوئد به ناتو چراغ سبز نشان دهیم.

وی علت این کار را اجازه دادن سوئد به اقامت گروه‌های مخالف ترکیه در آن کشور دانست که آنکارا از آنها به گروه‌های تروریستی یاد می کند. اوکتای در این باره افزود: در زمانی که استکهلم به گروه‌های تروریستی و هواداران آن در خاک خود به بهانه دمکراسی اجازه انواع فعالیت‌های خصمانه علیه ترکیه را می دهد، ما نمی‌توانیم به این کشور برای پیوستن به ناتو چراغ سبز نشان دهیم. وی گفت که سوئد به بیشتر تعهدات خود درخصوص توافق سه گانه تا به امروز عمل نکرده است و استکهلم جدیت ترکیه را درک نخواهد کرد.

این اظهارات مقامات ترکیه در اعتراض به آویختن آدمک عروسکی با تصویر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری در خارج از ساختمان شهرداری استکهلم روی می دهد و آنکارا گروه های مخالف خود را که آنها را تروریستی می نامد، مسؤول این اقدام معرفی می کند. مقامات ترکیه گفتند که آنکارا این “اقدام شنیع” را بشدت محکوم و اعتراض خود را به سفیر سوئد اعلام کرده است.

 

به دنبال این اقدام، چند روز پیش ترکیه ابتدا سفیر سوئد را به وزارت امورخارجه خود احضا کرد و سپس مصطفی شنطوب رئیس مجلس آنکارا، سفر “آندریاس نورلین” همتای سوئدی‌اش به ترکیه را لغو کرد. وی گفت که این سفر به دنبال آنچه “تحریک هواداران گروه تروریستی “پ. ک. ک” خواند، لغو شده است. 

در بیانیه ریاست مجلس ترکیه آمده است که در پاسخ به اقدام تروریستی پ. ک. ک در اهانت به رجب طیب اردوغان و ترکیه در استکهلم پایتخت سوئد، شنطوب سفر همتای سوئدی خود به آنکارا را که قرار بود، ۱۷ ژانویه صورت گیرد، لغو کرده است. 

آنکارا همچنین سفیر سوئد را در اعتراض به آویختن آدمک عروسکی با تصویر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، به وزارت امور خارجه این کشور احضار کرد.

مقامات ترکیه همچنین گفتند که این اقدام مغایر با توافق آنکارا با سوئد و فنلاند و تعهد این کشور برای مقابله با شبه‌نظامیان کرد به عنوان شرط عضویت این دو کشور در ناتو است. گفتنی است که سوئد، فنلاند و ترکیه یک توافق سه جانبه در سال ۲۰۲۲ با هدف فائق آمدن بر اعتراض‌های ترکیه به عضویت این دو کشور حوزه بالتیک امضا کردند.

در پایان نشست مذکور کریسترسون گفت: قوه قضاییه کشورمان در مورد استردادهایی که ترکیه از سوئد درخواست کرده تصمیم گیری می‌کند. من به تصمیمی که ترکیه خواهد گرفت احترام می‌گذارم.

 

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.