نگاهی به سفر دکتر امیرعبداللهیان به ترکیه

ثبت امتیاز

روز گذشته دکتر امیرعبداللهیان به همسایه غربی سفر کرد و با همتای ترک و شخص اردوغان دیدار کرد. همچنین مقامات ترکیه از سفر قریب‌الوقوع حضرت آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران به آنکارا خبر دادند.

امیرعبداللهیان

روز سه‌شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ وزیر امور خارجه  کشورمان به ترکیه سفر کرد. وزیر امور خارجه در نشست خبری با همتای ترکیه‌ای خود گفت: برداشت ما این است که اگر طرف آمریکایی دست از اظهارات متناقض و طرح شروط جدید در قبال برجام بردارد و واقع بینانه رفتار کند توافق در دسترس است. مچنین وی تأکید کرد همکاری ایران و ترکیه در حوزه  امنیتی، انتظامی و مبارزه با تروریسم در بهترین سطح است.

امیرعبداللهیان

دکتر امیرعبداللهیان درباره همکاری دو کشور در حوزه انرژی و آب هم تصریح کرد: در این حوزه تاکید شد که ضروری است قوانین لازم درباره استفاده منصفانه از آب رودخانه ارس مورد توجه قرار گیرد و حق آبه تاریخی، عرفی و زیست محیطی مناطق پایین دست به طور کامل رعایت شود. در این موضوع با همکارانم در ترکیه اتفاق نظر داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر سه‌شنبه در نشست خبری مشترک با «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه، ضمن قدردانی از میزبانی ترکیه، گفت: گفت‌وگوهای مهم و متنوعی با مقامات ترکیه و بردارم آقای چاووش اوغلو داشتیم همچنین بیش از ۹۰ دقیقه با آقای اردوغان رئیس‌جمهور، درباره مباحث دوجانبه و بین‌المللی و منطقه‌ای مذاکره کردیم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: موضوعات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی در این دیدارها مورد بررسی قرار گرفت و بر اجرای هرچه سریعتر برنامه جامع همکاری‌های راهبردی ایران و ترکیه که در جریان سفر گذشته رئیس جمهور ترکیه، به امضا رسید، تاکید شد.

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات با موضوع قفقاز هم گفت: معتقد هستیم که حفظ تمامیت ارضی کشورها اصل اساسی است و هیچ گونه تغییری در ژئوپلیتیک منطقه و تقسیمات ارضی نباید ایجاد شود. باز بودن مسیرهای مواصلاتی میان کشورهای منطقه یکی از موضوعات مهم در این حوزه است که آن را موجب شکوفایی تجارت و تثبیت امنیت پایدار در این منطقه می‌دانیم.

وزیر امور خارجه درباره توافق برای لغو تحریم‌ها هم گفت: در این زمینه هم با مقامات ترکیه  گفتگو کردیم و آقای چاووش‌اوغلو همواره این موضوع را با بنده پیگیری می‌کنند و در تماس هستند و پیام‌هایی تبادل می‌شود. برداشت ما این است که اگر طرف آمریکایی دست از اظهارات متناقض و طرح شروط جدید در قبال برجام بردارد و واقع بینانه رفتار کند توافق در دسترس است.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه همکاری‌های استانی از دیگر موضوعات مورد توجه دو کشور بود، گفت: اتفاق نظر داریم که بتوانیم در آینده نزدیک  سه بازارچه مرزی را فعال سازی کنیم.

وی عنوان کرد: در خصوص برنامه ریزی سفر آتی آیت الله رئیسی هم برنامه‌ریزی شد. این سفر قرار بود در روزهای پایانی سال میلادی انجام شود اما به درخواست ایران این سفر به دلیل تراکم کاری آقای اردوغان در روزهای پایانی سال میلادی، این سفر به تاخیر افتاد که امیدواریم به زودی شاهد اجرای این سفر و شتاب بیشتر همکاری‌ها باشیم.

همچنین  وزیر امور خارجه  با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.