5/5 - (1 امتیاز)

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز دوشنبه بیستم و هفتم دی ماه ۱۴۰۱ (۱۷  ژانویه ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری ترکیه

استار/ تورکوویچ: آنچه بدون ترکیه اتفاق می‌افتد یک علامت سوال بزرگ است

بیسرا ترکوویچ، معاون رئیس شورای وزیران بوسنی و هرزگوین، با تاکید بر اینکه ترکیه نقش بسیار مهمی در منطقه خود دارد، گفت: “بدون ترکیه، بالکان غربی نمی‌توانست در صلح زندگی کند. آنچه که بدون ترکیه اتفاق خواهد افتاد، علامت سوال بزرگ است.”

حریت/ آنتالیا به سرعت وارد سال 2023 در گردشگری شد

در 15 روز اول سال 2023، 118 هزار و 762 گردشگر به آنتالیا آمدند. در حالی که بیشتر این گردشگران شهروندان روسیه بودند، افزایش گردشگران اسرائیلی نیز چشمگیر بود.

 

وطن/ چاووش‌اوغلو: در خصوص (F-16) با دولت آمریکا به توافقی رسیدیم و آنان کنگره را مطلع کرده‌اند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه ما در این خصوص (F-16) با دولت آمریکا به توافقی رسیدیم و آنان کنگره را مطلع کرده‌اند. 

اما برخی از سیاستمداران آمریکایی با خواست‌های ما مخالفت می‌کنند. به ویژه یک سناتور دائماً مخالفت‌های خود را مطرح می‌کند. چنین چیزی در تاریخ آمریکا زیاد دیده نشده است. ما انتظار داریم که این درخواست به تصویب برسد.

صاباح/ گنبد آهنین ترکیه در دستور کار یونان

لایحه گنبد آهنین ترکیه در دستور کار مطبوعات یونان قرار گرفت. یک نویسنده یونانی با بیان اینکه سامانه پدافند هوایی «تاندون آشیل» ترکیه است، گفت: حرف اردوغان که «یک شب می‌توانیم ناگهان بیاییم» خالی نیست، اگر بخواهد یک ساعت دیگر به یونان می‌آید.

 

خبرتورک/ ناوگان تجاری دریایی ترکیه به رتبه چهاردهم جهان رسید

عادل کاراسماعیل اوغلو وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه اظهار داشت که ناوگان تجاری دریایی با پرچم ترکیه در سال گذشته نسبت به سال 2021 یک گام بالاتر رفته و در رتبه چهاردهم جهان قرار گرفت.

 

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز سه‌شنبه هفدهم ژانویه سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که هواپیمای جنگنده و سامانه پدافند هوایی، صنعت توریسم و کشتیرانی و تحولات بالکان کلیدواژه‌های اصلی اخبار این روز هستند. بهبود ظرفیت ناوگان ترابری دریائی ترکیه، خبر مهمی است که روز قبل هم به آن اساره شده بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.