بسته خبری ترکیه روز چهارشنبه بیست و هشتم دی ماه ۱۴۰۱

5/5 - (1 امتیاز)

روز گذشته دکتر امیرعبداللهیان به همسایه غربی سفر کرد و با همتای ترک و شخص اردوغان دیدار کرد. همچنین مقامات ترکیه از سفر قریب‌الوقوع حضرت آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران به آنکارا خبر دادند.

بسته خبری ترکیه روز چهارشنبه

 

استار/ نباتی: ترکیه پیشرفت قوی خود را به بالاترین حد رسانده است”

نورالدین نباتی وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه اظهار داشت که ترکیه سال 2022 را از نظر تقریباً همه شاخص های اقتصاد کلان در وضعیت بهتری نسبت به سایر نقاط جهان به پایان رساند و پیشرفت قوی خود را به بالاترین حد رساند. نباتی تاکید کرد که حدود یک سال پیش، معرفی “الگوی اقتصاد ترکیه”، که بر سرمایه گذاری، اشتغال، تولید و صادرات متمرکز است، به این موفقیت اقتصادی کمک زیادی کرد.

ینی شفق/ پیام گاز طبیعی به رئیسی

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیرامورخارجه ایران دیدار کرد. اردوغان در این دیدار از وزیر ایرانی خواست تا درخواست وی برای پایان دادن به قطع گاز طبیعی را به حضرت آیت الله سید ابراهیم رییسی، رئیس جمهور ایران، برساند.

وطن/ چاووش‌اوغلو: تصمیم دادستانی سوئد کاملا پوچ است

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت که تصمیم دادستانی سوئد درباره اقدامات تحریک‌آمیز حامیان گروه تروریستی پ.ک.ک علیه ترکیه و رئیس‌جمهور اردوغان در استکهلم پایتخت سوئد، مبنی بر اینکه “نیازی به تحقیق نیست” فوق العاده پوچ است. چاووش‌اوغلو گفت: “اجازه دهید پاسخ دهند که آیا ارتکاب جنایت نفرت در سوئد جایز است یا خیر.

صاباح/ به نقل از اکونومیست: ناتو نمی تواند ترکیه را از دست بدهد

روزنامه اکونومیست چاپ لندن نوشت که ناتو نمی‌تواند ترکیه را از دست بدهد. این روزنامه با اشاره به نقش رئیس‌جمهور اردوغان به عنوان میانجی در جنگ روسیه و اوکراین، اظهار داشت که ترکیه با بحران غلات و تبادل اسرا، کار موفقیت‌آمیزی انجام داد.

خبرتورک/ دانشگاه سوئد از دانشجوی ترک عذرخواهی کرد

دانشگاه سوئد پس از اینکه یکی از اساتید دانشگاه استکهلم درخواست کارآموزی یک دانشجوی ترک را به دلیل اینکه “ترکیه مانع ورود سوئد به ناتو شده است”، رد کرد، عذرخواهی نمود. دانشگاه استکهلم گزارش داد که پیشنهاد دیگری برای کارآموزی به این دانشجوی ترک ارائه شده است.

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز چهارشنبه هجدهم ژانویه سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که سوئد، ناتو، گاز طبیعی و توسعه و شاخص‌های اقتصادی کلیدواژه‌های اصلی اخبار این روز هستند. تقاضای اردوغان از جناب آقای دکتر امیرعبداللهیان، مبنی بر ارائه درخواست اتصال گاز طبیعی به ترکیه خبر مهمی است که می‌تواند قبل از سفر قریب‌الوقوع حضرت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به ترکیه رخ دهد.

 

همچنین ببینید

بسته خبری

بسته خبری ترکیه روز دوشنبه بیست و ششم دی ماه ۱۴۰۱

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.