بازی جدید قدرت توسط اردوغان

4/5 - (1 امتیاز)
حامد روشن چشم

دکتر حامد روشن چشم

کارشناس مسائل سیاسی

01 بهمن 1401

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فعلی ترکیه در یک مصاحبه رسانه ای، خبر از احتمال برگزاری زود هنگام انتخابات ریاست جمهوری را داد.

بر اساس تحلیل ها و اخبار گزارش شده رئیس جمهور کنونی ترکیه در تلاش است تا زمان برگزاری انتخابات را از ژوئن 2023 به 17 می  تغییر دهد. روشن است که این ارائه اخبار پیش از این توسط ناظران و تحلیلگران قابل پیش بینی بود و غالب این کارشناسان اعتقاد داشتند که رجب طیب اردوغان در لحظات نهایی با رویکردی غیر­متعارف به مانند گذشته بر روند انتخابات و تثبیت قدرت خود اقدام خواهد کرد.

 از ابتدای سال 2022 ترکیه با تکانه های عظیم اقتصادی به خصوص تورم افسار گسیخته ناشی از سیاست های حزب عدالت و توسعه روبرو بود و این باعث شد تا شرایط زندگی برای شهروندان ترکیه ای بسیار سخت گردد به گونه ای که در اکثر نظر سنجی ها حزب عدالت و توسعه با نزول محبوبیت مواجه بود تا اینکه این شرایط براساس برنامه های از پیش تعیین شده از آغاز سال 2023 روند نزولی به خود گرفت. 

به باور بسیاری از کارشناسان به دلیل مقطعی بوده موفقیت های اردوغان و روند جهانی به خصوص شرایط دریای سیاه که بیانگر شکننده بودن سیستم اقتصادی و سیاسی ترکیه است، حزب عدالت و توسعه در تلاش است تا از این وضعیت موجود برای خود و در راستای پیروزی دوباره رجب طیب اردوغان بهره ببرد. 

این در حالی است که مخالفان آنان به خصوص حزب جمهوری خلق علیرغم حملات صورت گرفته از سوی سیستم سیاسی و امنیتی حزب حاکم برای حذف حضور کاندیداهای قوی همچنان در تلاش است تا بتواند با شکست رجب طیب اردوغان فصل جدیدی بر مناسبات این کشور حاکم کنند. 

مهمترین سیاست های که دولت فعلی ترکیه از آن برای بازسازی وجهه خود بهره برده است، ناظر بر تنش زدایی غیر ایدئولوژیک یا مصر، اسرائیل و سوریه بوده است. به گونه ای که این حزب عدالت و توسعه بر خلاف مشی چندین ساله که در خصوص این کشورها که همواره با شکست مواجه شده است اکنون با تغییر در رویه در صدد جلب آرای بین المللی برای حفظ چارچوب های قدرت است.

 از طرفی دیگر، اردوغان در تلاش است تا خود را جایگزین مصطفی کمال آتاتورک کند. چرا که 20 سال قدرت بلامنازع می تواند یک اقتدارگرایی بدون مانع را شکل دهد. برای این منظور ترکیه از ظرفیت های جنگ دریای سیاه به خصوص بی طرفی فعال اما با گرایش به سمت غرب بهره برد و تا حدودی توانست با شکل دادن هاب گازی کشورهای اروپایی را برای اعتماد و جذب ترکیه جلب کند.

 با این حال به نظر می رسد که کشورهای اروپایی علاقه ای به ترکیه تحت سلطه حزب عدالت و توسعه ندارند و این موضوع طی سیاست های ماه های اخیر به خوبی به نمایش گذاشته شده است. رقابت منطقه ای ترکیه با ایران و سوریه نیز سیاست خارجی ترکیه را زیر سوال برده و علیرغم برخی از تنش زدایی ها به نظر می رسد که این کشورها نیز علاقمند به تغییر سیاست و حکمرانی در آنکارا باشند. در نهایت می توان گفت که بازی جدیدی در ساختار قدرت ترکیه شکل گرفته است که می تواند تبعات غیر قابل جبرانی را برای توسعه ترکیه به همراه داشته باشد. 

یکی از این ابعاد متناقض رفتار سیاسی اردوغان به شکل گیری مخالفان قوی و همسایه های نگران باز می گردد. بهم خوردن توازن قوا بین ترکیه و رقبای عربی یکی از بدیل های مهم برای شکست اردوغان در صحنه رقابت سیاسی است. به گونه ای که بنابر گفته های مقامات عربستان و مصر حزب عدالت و توسعه برای پوشش سیاست های دیکتاتوری خود به سمت کشورهای همسایه نشانه رفته است.

همچنین ببینید

اژدهای سرخ و سونامی بنفش در خلیج فارس

دکتر سید محمد عیسی نژاد کارشناس مسائل بین المللی 20 آذر 1401 فرش بنفش ریاض …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.