5/5 - (1 امتیاز)

متأسّفانه شاهد بودیم که در استکهلم به دلیل ادامه تنش با آنکارا، به ساحت قرآن کریم بی‌حرمتی شد، این عمل که یادآور حماقت تاریخی دانمارکی‌ها بود، موجب تالم خاطر هر مسلمانی می‌شود. در ادامه به واکنش مسئولین ترک به این رخداد شنیع و بربریت مدرن می‌پردازیم.

حامقت دانمارک

پس از فعالیت‌های مختلف گروه‌های تروریستی در سوئد و چالش عضویت سوئد در ناتو، اکنون شهروندان این کشور در مقابل ساختمان سفارت ترکیه، به کلام الهی و کتاب هدایت انسان‌ها بی‌حرمتی کردند. بر همین اساس،  سفیر سوئد در آنکارا به وزارت امور خارجه ترکیه احضار و اجازه سوزاندن قرآن در مقابل سفارت کشور در استکهلم به شدت محکوم شد. ترکیه همچنین به سوئد هشدار داد که اجازه دادن به فعالیت‌های تبلیغاتی که محافل وابسته به پ‌.ک‌.ک در استکهلم آماده انجام آن بودند، نقض آشکار تفاهم‌نامه سه‌جانبه است.

حامقت دانمارک

وزارت امور خارجه ترکیه، استفان هرستروم سفیر سوئد در آنکارا را در پی اقدام مقامات سوئدی در اجازه دادن به برخی گروه‌ها برای سوزاندن قرآن کریم در برابر سفارت ترکیه در استکهلم احضار کرد. طبق اعلام منابع دیپلماتیک، سفیر سوئد در آنکارا به وزارت امور خارجه ترکیه احضار و اجازه بی‌حرمتی نسبت به قرآن در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم به شدت محکوم شد.

همچنين مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه: مقامات سوئد اجازه آتش زدن کتاب دیگری را نمی‌دهند، اما وقتی نوبت به قرآن می‌رسد حرف از آزادی بیان می‌زنند. در همین رابطه ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با محکوم کردن اجازه نیروهای امنیتی سوئد به سوزاندن قرآن کریم در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم گفت: اجازه به این اقدام علی‌رغم همه هشدارهای ما نفرت افکنی و اسلام‌هراسی است.

 وی این اقدام را «بربریت مدرن» خوانده و اعلام کرد که حمله به ارزش‌های مقدس، آزادی نیست. کالین عنوان کرد: سوزاندن قرآن کریم در استکهلم نفرتی آشکار و عملی ضد انسانی است. علی‌رغم همه هشدارهای‌مان، اجازه دادن به این اقدام تشویق نفرت و اسلام‌هراسی بوده و ما آن را محکوم می‌کنیم.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه نیز که برای شرکت در “نشست گروه تماس دفاعی اوکراین” در پایگاه هوایی رام‌آشتاین آلمان به این کشور رفته بود، اعلام کرد که سفر برنامه‌ریزی شده وزیر دفاع سوئد به آنکارا در ۲۷ ژانویه دیگر اهمیتی ندارد و به همین دلیل آن را یک‌جانبه لغو کردیم.

وزیر دفاع ملی ترکیه با اشاره به تحرکات اعضای گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ در سوئد و آخرین مورد آن برگزاری تظاهرات علیه رئيس‌جمهور کشورمان در هفته‌های گذشته گفت: منفعل بودن پلیس و نیروهای امنیتی در مقابل آنان غیرقابل قبول بوده و باید اقدامات احتیاطی انجام شود.

آکار با اشاره به اینکه اعتراض خود در این خصوص را به وزیر دفاع سوئد ابلاغ کرد، افزود: متاسفانه شاهد بودیم که هیچ اقدامی صورت نگرفت. در این مرحله، سفر وی به ترکیه در 27 ژانویه نیز هیچ اهمیتی ندارد و به همین دلیل آن را لغو کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.