5/5 - (1 امتیاز)

پس از آنکه رجب‌طیب‌اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به ناگاه گفت  که انتخابات این کشور به جای ۱۸ ژوئن در روز ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد، واکنش‌ها نسبت به این خبر تداوم یافت.

تغییر تاریخ انتخابات ترکیه

چند روز پیش بود که اردوغان از احتمال برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری در ماه می سال جاری میلادی خبر داد. اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه گفت که انتخابات سراسری در ترکیه شامل انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ممکن است در تاریخ ۱۴ می امسال برگزار شود. گفتنی است که تاریخ اصلی انتخابات ۱۸ ژوئن تعیین شده بود.

تغییر تاریخ انتخابات ترکیه

 «علی بابا جان»، دوست و همراه سابق اردوغان  و رئیس حزب پیشرفت و دموکراسی که از احزاب مخالف دولت ترکیه به شمار می‌آید اخیرا انتقادهای گسترده‌ای از اردوغان کرده است. همچنین وی در نقد اظهارات «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه که گفته بود: پهپادهای ما می‌توانند سرنوشت نبردها را تغییر دهند. 

سویلو مدعی شد که این پهپادها «در تمام جهان مورد احترام هستند.» گفته بود:  «دولت از پهپادها به عنوان یک ابزار تبلیغاتی برای خود در انتخابات استفاده می‌کند. آن‌ها پهپاد را مقدس و غیرقابل نقد کرده‌اند. من عذر می‌خواهم اما ما درباره این‌ها صحبت خواهیم کرد؛ از مسائل مثبت صحبت خواهیم کرد و اشتباهات را نیز مورد انتقاد قرار خواهیم داد.»

اردوغان نیز چند روز پیش در سخنرانی به شدت از علی باباجان انتقاد کرد و گفت:  «باید رقابت کرد. تو هیچ می‌دانی رقابت چیست؟ تو برو و پوشک بچه و فرش‌هایت را بفروش! تو این کاره نیستی. من ناراحتم از اینکه او طی پانزده سال با من کار کرده؛ اما به نظر می‌رسد که چیزی از من نیاموخته است»

علی باباجان و احمد داوداوغلو دو نخبه اقتصادی و سیاسی تیم اردوغان بودند که اکنون در مقام منتقد او ظاهر شده‌اند و انتظار می‌رود بتوانند نقدها و ضربات اساسی به عملکرد و کارنامه دولت اردوغان وارد کنند. همچنین بایستی گفت که احتمالا علت اصرار اردوغان به تسریع در روند برگزاری انتخابات، بهره‌برداری از پیش‌بینی‌های کارشناسان آماری در زمینه رسیدن سطح محبوبیت حزب عدالت و توسعه به بالاترین میزان در اواسط ماه می و پس از آن افت این شاخص باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.