5/5 - (1 امتیاز)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، طی یک سخنرانی اظهار داشت: سوئد با دادن مجوز قرآن‌سوزی آن هم جلوی سفارت ترکیه، «دیگر نمی‌توانند در مورد پیوستن به ناتو از ما انتظار نظر مساعد داشته باشد.

رأی مثبت ترکیه در ناتو

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، طی یک سخنرانی اظهار داشت: سوئد با دادن مجوز قرآن‌سوزی آن هم جلوی سفارت ترکیه، دیگر نمی‌توانند در مورد پیوستن به ناتو از ما انتظار نظر مساعد داشته باشد. این اقدام شنیع در کنار دیگر کنش‌های منفی استکهلم موجب ناخرسندی آنکارا از سوئد شده است.

رأی مثبت ترکیه در ناتو

شایان ذکر است سوئد و فنلاند در هجدهم ماه مه سال ۲۰۲۲ و در پی حمله روسیه به اوکراین، به صورت رسمی تقاضای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را دادند. آنها برای پذیرش محتاج رأی ماعد تک‌تک اعضای این پیمان است.

ترکیه که از اعضای ناتو است، به دلیل حمایت این دو کشور از گروه‌هایتروریستی و پناه دادن به اعضای آنها  با تقاضای این دو کشور مخالفت کرد. در حالی که در اواخر سال میلادی گذشته انتظار می‌رفت در اولین نشست سال ۲۰۲۳ ترکیه با عضویت این دو در پیمان ناتو موافقت کند، اما اقدامات اپوزیسیون و دولت سوئد به یکباره تمامی گام‌های برداشته شده برای توافق را از بین برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.