ثبت امتیاز

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی که دوست دارم را منتشر کرده است، وی در بخشی از این کتاب خاطراتی از سفرهای رسمی خود در اثنای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی و وزارت خارجه آمریکا به ترکیه را نقل می‌کند، مواردی عجیب چون تلاش برای شکستن در و  خروج یکباره میزبانان از اتاق گفتگو.

جلسات رسمی در ترکیه

مایک پامپئو رئیس سازمان سیا و وزیر خارجه دولت ترامپ در کتاب خاطرات تازه منتشر شده خود تحت عنوان “هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی که دوست دارم” با اشاره به دیدار مایک پنس معاون ترامپ با رجب طیب اردوغان  در ‌آنکارا نوشت که این دیدار با تنش های بسیاری همراه بود.

 

جلسات رسمی در ترکیه

پامپئو با اشاره به سفرش در سال ۲۰۱۷ به ترکیه که به عنوان رئیس سازمان سیا انجام گرفته بود، آورده است: در آن سفر که به همراه پنس به ترکیه داشتیم، فیلمی درباره کودتای نافرجام پخش کردند. این فیلم آنقدر طولانی و زشت بود که آن را یک مشکل روانی به حساب آوردم.

در همان دیدار، وقتی گفتم که آمریکا از حمایت از نیروهای نظامی کرد شمال سوریه دست نخواهد کشید، هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه و ابراهیم کالین سخنگو و مشاور اردوغان بسیار ناراحت شده و اتاق را ترک کردند. هرگز ندیده بودم که خشم در یک اتاق جلسه به این سرعت فوران کند.

وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین در بخش دیگری از کتاب خود می نویسد: زمانی که با مایک پنس به دیدار اردوغان رفتیم، بعد از مدتی، اردوغان گفت می خواهم چند دقیقه با معاون رئیس جمهور تنها صحبت کنم. بعد از نیم ساعت به میزبانان گفتم که باید معاون رئیس جمهور را ببینم اما کسی حرفی نزد. بیست دقیقه گذشت و دیگر تصمیم گرفتم که نزد پنس بروم. 

بدون اینکه منتظر اجازه کسی شوم، وارد کریدور شدم تا به اتاقی که اردوغان و پنس در آنجا جلسه داشتند بروم، اما در قفل بود. به مولود چاووش‌اوغلو، همتای ترکم، گفتم که اگر در را باز نکنید آن را می شکنیم. تیم امنیتی ما نگران بود که این کار باعث درگیری با ماموران امنیتی ترک شود اما این اتفاق نیفتاد. نیروهای امنیتی ترکیه در را باز کردند و من وارد مذاکرات اردوغان و پنس شدم.

در دوره ترامپ، با وجود درخواستهای مکرر اردوغان، رئیس جمهور آمریکا سفری به ترکیه نداشت و تنها برای یکی دوبار معاون رئیس جمهور آمریکا به ترکیه سفر کرد. در دوره بایدن اما هیچ وزیر و مقام ارشدی به ترکیه سفر نکرده است. این موضوع نشان از روابط تیره آنکارا-واشنگتن طی یک دهه گذشته دارد که به نظر نمی رسد در دوره اردوغان بهبودی نسبی حاصل شود.

گفتنی است که این اخبار شوکی خبری در جامعه ترکیه می‌شود و بهانه‌های جدیدی به طرفداران خروج از پیمان ناتو ارائه می‌دهد. در هر صورت باید پذیرفت که از زمان سقوط شوروی تا به امروز روابط آنکارا و واشینگتن مدام در حال بدتر شدن بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.